29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Siódme poty

Ocena: 4.9
5551

Zapach potu może być istotną wskazówką.

fot. Pixabay, CC0

Pocenie jest naturalnym mechanizmem regulującym temperaturę ciała. Upały, szczególnie gdy towarzyszy im duża wilgotność powietrza, powodują, że nasz organizm wydziela dużo potu. Także pocenie przy dużym wysiłku fizycznym jest normalnym, wręcz pożądanym zjawiskiem. Trzeba tylko pamiętać, że utrata wody przez skórę jest tak samo groźna jak każda inna, dlatego płyny należy uzupełniać. Polecam wówczas wypijanie kompotów, wody z cytryną czy odrobiną soli, a nie samej wody. Powinniśmy pić tyle, żeby mocz miał kolor słomkowy. Ciemne zabarwienie moczu jest znakiem, że płynów jest za mało. Brak potu mimo upału czy wysiłku jest patologią, najczęściej spowodowaną nadmiernym odwodnieniem.

W skórze człowieka znajdują się dwa rodzaje gruczołów potowych. Gruczoły ekrynowe uchodzą bezpośrednio na powierzchnię skóry. Obecne są na całej powierzchni ciała, najwięcej na skórze dłoni i stóp. Natomiast gruczoły apokrynowe uchodzą do mieszków włosowych i znajdują się przede wszystkim pod pachami i w okolicy narządów płciowych. Te gruczoły stają się aktywne dopiero w wieku dojrzewania. Duże znaczenie w wydzielaniu potu mają emocje.

Nadmierne pocenie, czyli niezwiązane z upałem lub wysiłkiem, również jest patologią. Istotną wskazówką dla lekarza będzie informacja o umiejscowieniu potu. Pocenie głowy (samej) może występować w znacznych niedoborach witaminy D3. U dzieci pocenie głowy w czasie snu może występować przy problemach z żołądkiem. Jednym z objawów spadku poziomu glukozy we krwi jest pocenie się, któremu towarzyszy uczucie głodu. Także u pacjentów z nadczynnością tarczycy, chorobami nowotworowymi, gruźlicą typowe jest nadmierne pocenie się. Wiele kobiet w okresie menopauzy cierpi na zlewne poty. Osoby ze znaczną otyłością i niewydolnością krążenia skarżą się na poty występujące nawet przy niewielkim wysiłku.

Zapach potu może być istotną wskazówką. Intensywny zapach może być związany z niedostateczną higieną; często występuje także u osób spożywających duże ilości mięsa. Pot o zapachu acetonu często występuje u osób z cukrzycą, o zapachu octu – w schizofrenii, zapach amoniaku może wskazywać na chorobę nerek, zapach świeżej wątróbki jest charakterystyczny dla niewydolności wątroby, a zapach mysi jest typowy dla fenyloketonurii.

Niezależnie od przyczyny, każda osoba mająca skłonność do pocenia powinna szczególne dbać o higienę i nosić przewiewne ubrania z naturalnych materiałów. Nieprzyjemny zapach potu skutecznie likwiduje szałwia lekarska czy koper włoski w postaci herbatek, można także gryźć nasiona kopru. Osobom, które pocą się pod wpływem emocji, polecam wypijanie naparu z szyszek chmielu. Starą metodą domową na zmniejszenie pocenia jest przemywanie miejsc pod pachami wodą z sodą oczyszczoną – polecam szczególnie osobom uczulonym na dezodoranty.

Idziemy nr 28 (666), 15 lipca 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter