2 marca
wtorek
Heleny, Halszki, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozwój dzieci z zespołem Downa

Ocena: 0
501

Zespół Downa, wywołany obecnością dodatkowego materiału genetycznego chromosomu 21, objawia się zespołem anomalii, mózgu, serca, kości, tarczycy, przewodu pokarmowego i upośledzeniem umysłowym.

fot.pixabay.com/CC0

Trisomia 21 występuje częściej u kobiet rodzących po 35 r.ż., palących i po poczęciu z in vitro.

Najnowsze badania dowiodły także, że zaburzenia metabolizmu choliny ośmiokrotnie zwiększają ryzyko wystąpienia zespołu Downa. Cholina (wit. B4) to organiczny związek chemiczny niezbędny do syntezy acetylocholiny, głównego neuroprzekaźnika w mózgu. Jego odpowiedni poziom chroni przed demencją, w tym chorobą Alzheimera. Cholina wchodzi w skład fosfolipidów, poprzez biosyntezę lecytyny i sfingomieliny, ważnych składników budulcowych mózgu. Amerykański Instytut Medycyny zaleca, aby kobiety ciężarne otrzymywały 450 mg choliny na dobę, a mamy karmiące piersią aż 550 mg. Wrogami choliny są: wysoka temperatura, cukier, alkohol i kawa. Dlatego eksperci zalecają suplementowanie tego składnika, który w dorosłym życiu sprzyja prawidłowemu rozwojowi myślenia i zdolności poznawczych. Spożywanie choliny przez kobiety w ciąży chroni rozwój mózgu dzieci poczętych z zespołem Downa, przyczynia się do stymulacji neurogenezy hipokampu, poprawy koncentracji, nastroju i funkcji poznawczych. Naukowcy podkreślają, że korzystny wpływ choliny jest widoczny wtedy, gdy jest ona dostarczana w bardzo wczesnym okresie rozwoju.

Związek EGCG (galusan epigallokatechiny) poprawia pamięć, mowę oraz zachowanie u osób z zespołem Downa. Jest silnym przeciwutleniaczem, sto razy silniejszym niż wit. C i 25 razy silniejszym niż wit. E. Z badań klinicznych wynika, że picie naparu z zielonej herbaty, która zawiera EGCG, prowadzi do lepszych wyników w testach poznawczych, ale także poprawia jakość życia. Obserwacje wykazały, że związek EGCG bierze udział w procesie łączenia się ze sobą komórek mózgowych. Picie naparu z zielonej herbaty przez pół roku sprawiło, że osoby dorosłe z zespołem Downa uzyskały lepsze wyniki w testach pamięci. Badania kliniczne dr Mary Dierssen, dr. Rafaela del Torre, dr. Jeana Delabara potwierdziły znaczenie stosowania EGCG. Badacze stworzyli protokół medyczny podawania EGCG, związku, który poprawia ochronę immunologiczną i poziom wolnych rodników w organizmie, uczenie się i pamięć, funkcjonowanie tarczycy, poziom neuroprzekaźników, aktywność neuronów, ogranicza rozwój choroby Alzheimera.

Odkrycia naukowców budzą nadzieję, że dzieci z zespołem Downa mogą się rozwijać znacznie lepiej pomimo obecności dodatkowego chromosomu.

Idziemy nr 05 (796), 31 stycznia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 marca

Wtorek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
«Największy z was niech będzie waszym sługą».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 23, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 2 marca par. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter