28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rak prostaty

Ocena: 5
1243

Każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien być zbadany przez urologa.

fot. pixabay.com

Wraz z wiekiem dochodzi do przerostu prostaty, a u części pacjentów rozpoznawany jest nowotwór złośliwy gruczołu krokowego. Obecnie rak prostaty i rak płuc to najczęściej spotykane nowotwory złośliwe u mężczyzn! Na początku może nie dawać żadnych objawów, potem dolegliwości przy przeroście łagodnym i złośliwym są podobne. Pacjenci skarżą się na częste oddawanie moczu, na potrzebę pilnego oddania moczu z towarzyszącym uczuciem, że pęcherz moczowy nie został opróżniony do końca. Może pojawić się wąski strumień moczu. W razie dołączenia infekcji oddawaniu moczu towarzyszy ból i pieczenie. Rak prostaty im wcześniej rozpoznany i leczony, tym lepsze daje rokowanie. Nieleczony nigdy nie rokuje powrotu do zdrowia.

Dlatego konieczna jest wizyta u lekarza. Na ogół na początku wykonywane są dwa badania. Pierwsze to badanie gruczołu krokowego per rectum, czyli przez odbyt. Doświadczony lekarz potrafi nie tylko rozpoznać powiększony gruczoł, ale także ocenić jego konsystencję, nieprawidłowy kształt oraz bolesność. Drugie to oznaczenie stężenia antygenu PSA we krwi.

Podwyższona wartość PSA występuje nie tylko u pacjentów z rakiem prostaty. Stan zapalny prostaty, łagodny przerost, a nawet duży wysiłek fizyczny, jazda na rowerze czy współżycie krótko przed pobraniem krwi może nieco podnieść wartość tego antygenu. Przy znacznym przekroczeniu normy prawdopodobieństwo nowotworu złośliwego jest większe. Wówczas konieczne są dalsze badania, przede wszystkim badanie USG i pobranie wycinków. Biopsję wykonuje się przez odbytnicę, pod kontrolą USG, co daje pewność, że materiał został pobrany ze zmienionego chorobowo miejsca.

Po potwierdzeniu rozpoznania wykonuje się dalsze badania – tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy oraz scyntygrafię kości.

W zależności od typu nowotworu, stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta oraz chorób towarzyszących zostaje wybrana najlepsza dla danego chorego metoda leczenia. Jedną z nich jest usunięcie prostaty. Zabieg może być wykonany klasycznie, obecnie coraz bardziej dostępna jest operacja laparoskopowa, a nawet operacja przy użyciu robota da Vinci. U niektórych pacjentów stosuje się radioterapię – albo jako podstawowe leczenie (zamiast operacji), albo jako uzupełnienie leczenia operacyjnego. Inną metodą jest leczenie hormonalne, którego celem jest zablokowanie działania męskich hormonów płciowych, które pobudzają komórki nowotworowe do wzrostu. U niektórych mężczyzn stosuje się chemioterapię.

Rozpoznanie łagodnego przerostu prostaty także jest bardzo ważne. Obecnie istnieją skuteczne leki hamujące przerost gruczołu krokowego. Przed 30 laty wielu mężczyzn po 80. roku życia wymagało założenia cewnika na stałe. Znacznie powiększony gruczoł uniemożliwiał oddanie moczu. Obecnie taka sytuacja jest rzadkością.

Idziemy nr 11/2023

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter