29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przykre dolegliwości

Ocena: 0
439

W medycynie na ogół wynik ujemny jest wynikiem prawidłowym

Przyszła do mnie pacjentka, bardzo zdenerwowana, i domagała się natychmiastowej konsultacji z powodu bardzo złego wyniku badania moczu. Byłam zaskoczona, ponieważ wyniki badań są oddawane pacjentowi dopiero po tym, jak wcześniej obejrzy je lekarz, właśnie po to, aby wychwycić nieprawidłowości. Spojrzałam na, jak się okazało, absolutnie prawidłowy wynik badania ogólnego moczu i spytałam, co tak niepokoi pacjentkę. Odpowiedziała: „No, przecież wszystko jest ujemne!”. No właśnie! W medycynie na ogół wynik ujemny jest wynikiem prawidłowym.

W moczu zdrowego człowieka nie powinno występować białko, cukier, bilirubina, związki nitrowe, bakterie czy grzyby. Nie powinno tam być śluzu, szczawianów, moczanów itp. Przy większości nazw powinno być słowo „ujemny”. Mogą znajdować się tylko pojedyncze krwinki czerwone i białe.

Tamten wynik był prawidłowy, jednak zakażenia dróg moczowych zdarzają się często. Najczęściej jest to zapalenie pęcherza moczowego. Warto wiedzieć, jakie dolegliwości i jakie wyniki badań powinny nas zaniepokoić.

Typowym objawem ostrego zapalenia pęcherza moczowego jest ból w okolicy nadłonowej, pieczenie przy oddawaniu moczu, uczucie częstego parcia na mocz (chociaż ilość oddawanego moczu może być niewielka) oraz – u części chorych – krwiomocz. Może występować podwyższona temperatura, czasem nietrzymanie moczu.

W badaniach stwierdza się podwyższone parametry zapalne (czyli zwiększoną ilość leukocytów, podwyższone OB i CRP) oraz cechy infekcji w badaniu ogólnym moczu (obecność białka, bakterii i związków nitrowych, zwiększona liczba leukocytów i erytrocytów).

Przyczyny to najczęściej przewianie, siedzenie na zimnym podłożu, np. kamieniu, wypijanie zbyt małej ilości płynów (szczególnie w upały!). Jeśli taka przygoda zdarzy się po raz pierwszy, można spróbować leczyć się samemu. Najważniejsze jest wypijanie dużej ilości płynów; szczególnie polecam sok z żurawiny lub aronii. Dobrze też przyjąć lek rozkurczowy, na przykład No-spę, czasem konieczne są leki przeciwbólowe (proponuję paracetamol).

Najczęstszą bakterią powodującą niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego jest Escherichia coli (75-90 proc.), dlatego, jeśli nie można dostać się szybko do lekarza, warto sięgnąć po furazydynę (znaną jako Furagin). Jest to chemioterapeutyk skuteczny przy takiej infekcji, dostępny bez recepty. Jednak może on dawać wiele objawów ubocznych, nie powinien być łączony z niektórymi lekami, słowem – trzeba zachować ostrożność. Dolegliwości szybko powinny ustąpić, zwykle już pierwszego dnia pacjent odczuwa ulgę. Jeśli po trzech dniach nie ma poprawy, trzeba skontaktować się z lekarzem.

W przypadku jednorazowego zapalenia pęcherza moczowego, które ustąpiło szybko, nie ma konieczności wykonywania dokładniejszych badań. Jeśli jednak infekcje powtarzają się, wizyta u lekarza i badania są konieczne. Trzeba bowiem poszukać innej jeszcze przyczyny i wdrożyć leczenie. Ale o tym w następnym odcinku.

Idziemy nr 28 (614), 9 lipca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter