15 lipca
poniedziałek
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Późny efekt złej diety

Ocena: 5
467

Podagra, zwana artretyzmem lub dną moczanową, jest chorobą przemiany materii.


fot. Szabó Viktor/pexels.com

Podagra, zwana artretyzmem lub dną moczanową, jest chorobą przemiany materii. Polega na gromadzeniu się w organizmie kwasu moczowego, który odkłada się w postaci kryształków w stawach i tkankach okołostawowych. Objawy to zaczerwienienie, obrzęk i rozgrzanie zajętego stawu, gwałtowne bóle. Najczęściej zajętym stawem jest staw śródstopno-paliczkowy dużego palucha u nogi. Paluch jest obrzmiały, zaczerwieniony, bardzo bolesny. Ale choroba atakuje również staw kolanowy, łokieć, nadgarstek, staw barkowy, stawy rąk i kręgosłupa. W dalszym przebiegu choroby kryształki odkładają się w tkankach miękkich małżowiny ucha, pięty, ścięgnach i kaletkach maziowych, tworząc tzw. guzki dnawe.

To typowa choroba cywilizacyjna, związana z nieprawidłowym sposobem odżywiania, zwykle już od dzieciństwa: za dużo mięsa (zwłaszcza wieprzowiny), potraw tłustych, zbyt bogatych w białko. Także alkoholu i kawy. Mężczyźni, zwłaszcza po 45. roku życia, chorują ponad 20 razy częściej niż kobiety. Obfity posiłek popity alkoholem u otyłego dorosłego często kończy się ostrym atakiem. Napadom dny sprzyjają: dieta bogata w mięso zawierające związki purynowe, nadmierny wysiłek fizyczny, wychłodzenie. Z drugiej strony czynnikiem wyzwalającym mogą być kuracje głodowe. U części osób zaburzenie występuje rodzinnie.

Chorobę rozpoznaje się na podstawie poziomu kwasu moczowego we krwi. Rozróżnia się cztery stadia: bezobjawowe podniesienie poziomu kwasu moczowego bez dolegliwości, ostry atak dny, stadium pośrednie, dna przewlekła z nieodwracalnymi zmianami w stawach i układzie moczowym: przewlekłe zapalenie nerek i miedniczek nerkowych, kamica moczowa.

Szkodliwe są pokarmy bogate w związki purynowe: podroby, wywary, sosy, galarety i zupy mięsne, sardynki, śledzie. Ponadto warzywa strączkowe (groch, fasola, soczewica, bób) i używki (kawa, herbata, kakao). Co więc jeść? Ryż, owoce nie zawierają wcale lub tylko niewiele związków purynowych. Dobre są też produkty mleczne, twaróg, jogurt, pierogi leniwe, budynie z twarogu i warzyw lub twarogu i kasz. Związków purynowych nie zawierają: masło, śmietana, miód, dżemy, marmolady. Lecząca dieta zawiera mało tłuszczów. Posiłki należy spożywać regularnie, najpóźniej 2–3 godziny przed snem, bo w nocy wzrasta stężenie zatrzymywanego w ustroju kwasu moczowego.

Idziemy nr 23/2024

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Specjalista pediatrii

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter