28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polipy Jelit

Ocena: 0
895

Przed tygodniem pisałam o uchyłkach jelita grubego, dziś o polipach.

fot.pixabay.com/CC0

Przed tygodniem pisałam o uchyłkach jelita grubego, dziś o polipach. Uchyłki to jakby kieszonki, polipy to guzki rosnące w świetle jelita. Rozpoznawane są zazwyczaj w czasie kolonoskopii. Badanie to wykonuje się najczęściej właśnie po to, żeby upewnić się, czy nie ma polipów, a jeśli są – żeby je usunąć. Badanie polega na wprowadzeniu endoskopu do jelita grubego przez odbyt. Endoskop wyposażony jest w pętle i kleszcze umożliwiające usunięcie polipów w czasie badania. Taki zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie, nie boli. Usunięty polip zawsze wymaga badania histopatologicznego.

Istnieją trzy rodzaje polipów. Najczęstsze, a zarazem najgroźniejsze, to polipy gruczolakowe. To właśnie one mogą prowadzić do powstania raka jelita grubego. Trwa to jednak około 10 lat. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, właśnie kolonoskopii, nawet jeśli nie ma dolegliwości. Jeśli badanie jest prawidłowe, następne wystarczy wykonać po 10 latach; jeśli stwierdzono polipy, usuwa się je, ale badanie kontrolne powinno być wykonane już po 2-3 latach, a czasem wcześniej. Polipy w czasie kolonoskopii rozpoznawane są u około 30 proc. pacjentów. Wraz z wiekiem zwiększa się ich ilość.

Skłonność do występowania polipów jest dziedziczna. Dlatego osoby, u których w bliskiej rodzinie (rodzice, rodzeństwo) stwierdzono raka jelita grubego, powinny wykonać kolonoskopię wcześniej. Jeśli w rodzinie występuje – na szczęście rzadka – choroba rodzinna zwana polipowatością gruczolakowatą, wówczas już ok. 15. roku życia pojawiają zmiany; takie dzieci powinny mieć wykonane badanie jeszcze wcześniej.

Polipy, podobnie do uchyłków, mogą nie dawać objawów. Czasem pierwszym objawem jest niedokrwistość. U niektórych pacjentów pojawiają się bóle brzucha, czasem silne. Mogą wystąpić wzdęcia, krew lub śluz w kale. Często pojawia się zaburzenie rytmu wypróżnień, biegunki i zaparcia na zmianę. Kał w kształcie małych bobków czy w postaci ołówkowatej stolców może być już objawem guza jelita. Silny ból brzucha z zatrzymaniem gazów i stolca świadczy o niedrożności, najczęściej spowodowanej guzem nowotworowym, i wymaga pilnej interwencji chirurgicznej.

Przyczyny powstania polipów nie są do końca znane. Oprócz predyspozycji genetycznej wpływ ma także dieta uboga w błonnik, nadwaga, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu.

Zapobieganie polipom to przede wszystkim odpowiednia dieta. Powinna zawierać dużo (nawet do 50 g) błonnika pokarmowego. Należy jeść ciemne makarony, warzywa, owoce (także suszone), otręby. Warzywa strączkowe i kapustne mogą sprzyjać powstawaniu wzdęć i nasilać dolegliwości, należy wówczas ich unikać. Podobnie posiłki smażone, tłuste, ciężkostrawne są zakazane u osób ze stwierdzonymi polipami lub po ich usunięciu.

Rak jelita grubego jest w Polsce trzecią przyczyną zgonów z powodu nowotworów (po nowotworze płuc oraz prostaty u mężczyzn i piersi u kobiet). Najczęściej jest to gruczolakorak, czyli taki, który przez wiele lat był zwykłym polipem, do usunięcia w czasie kolonoskopii!

Rak rozpoznawany jest zwykle po 60. roku życia, dlatego tak ważne jest, żeby najpóźniej po 50. roku życia wykonać kolonoskopię. nawet jeśli nie ma żadnych dolegliwości.

Idziemy nr 19 (759), 10 maja 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter