28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po prostu tabletki?

Ocena: 0
2229

Szczególnie niebezpieczne może być popijanie leków sokiem z grejpfruta

Przy stosowaniu tabletek można popełnić wiele błędów. Jednym z nich jest ich dzielenie. Wiele osób w ten sposób zmniejsza koszty leczenia, czasem pacjenci sami wprowadzają modyfikację zaleceń lekarskich, czasem lekarz zleca pół czy nawet jeszcze mniejszą część tabletki, są wreszcie sytuacje, gdy pacjent nie może połknąć z różnych przyczyn tabletki i musi ją rozkruszyć. Nie zawsze jest to błąd. Trzeba tylko wiedzieć, że nie wszystkie tabletki można dzielić.

Pierwsza grupa tabletek, których dzielić nie wolno, to tabletki powlekane. Otoczka chroni przed nieprzyjemnym smakiem, zapachem, ale to nie wszystko – jej przekrojenie może zmienić działanie leku: nasilić, osłabić, przyspieszyć lub znacznie skrócić. Podobnie jest z lekami o tzw. modyfikowanym uwalnianiu. Łatwo je rozpoznać: przy nazwie leku umieszczone jest oznakowanie: MR, CR, XL, SR oraz słowa: retard, prolongatum lub depot. Budowa tych tabletek powoduje, że substancja czynna (czyli właściwy lek) jest stopniowo uwalniana do organizmu. Takiej tabletki nie wolno dzielić, co więcej: jeśli jest uszkodzona, należy ją wyrzucić.

Inną grupą są tabletki dojelitowe. Choć nazwa mogłaby sugerować coś innego, należy je połykać. Nazwa wywodzi się stąd, że tabletki te zaczynają działać dopiero w jelitach. Jeśli zostaną podzielone, mogą nie działać, działać za mocno lub drażnić żołądek. Trzeba także zachować szczególną ostrożność przy dzieleniu leków, w których składzie są dwie, a nawet trzy substancje. Takich leków na rynku jest coraz więcej.

Niektóre tabletki, nawet te o przedłużonym działaniu, mogą być dzielone. Producent ułatwia to, robiąc rowek. Dobrze jednak nie dzielić tabletek na zapas. Warto wiedzieć że wiele leków produkuje się nie tylko w postaci tabletek, ale też syropów i zawiesin. Jeśli więc ktoś ma kłopoty z połykaniem tabletek, należy powiedzieć o tym lekarzowi.

Tabletki należy połykać, popijając wodą o temperaturze pokojowej. Popijanie leku ciepłym płynem może spowodować inne jego działanie, np. tabletka może szybciej, już w jamie ustnej, ulec rozpuszczeniu.

Szczególnie niebezpieczne może być popijanie leków sokiem z grejpfruta. Sok grejpfrutowy jest metabolizowany w wątrobie przez te same enzymy, co wiele leków; jeśli wątroba „zajęta” jest sokiem, stężenie leku we krwi może wzrosnąć. Takich leków jest wiele, np. znaczna część preparatów obniżających poziom cholesterolu we krwi – może dojść wówczas do tak dużego wzrostu stężenia leku we krwi, że pojawi się niekorzystne, a czasem wręcz groźne, działanie tych leków na mięśnie. Także leki stosowane przy nadciśnieniu (blokujące kanały wapniowe, bardzo często stosowane) – popicie ich sokiem z grejpfruta może znacznie obniżyć ciśnienie krwi. Połączenie z lekami przeciwhistaminowymi może dać groźne zaburzenia rytmu, a z niektórymi lekami uspokajającymi lub immunosupresyjnymi – groźne. Dlatego bezpieczniej spożywać grejpfruty (lub sok) przynajmniej cztery godziny po przyjęciu leków.

Idziemy nr 2 (640), 14 stycznia 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter