25 lipca
czwartek
Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pęcherze na stopach

Ocena: 5
627

Nawet krótki spacer w nowych butach może doprowadzić do powstania pęcherzy na stopach.


fot.Pixabay/pexels.com

Pojawiają się zwykle na pięcie albo na palcach, czyli w miejscach, gdzie ucisk i tarcie są największe. Najpierw pojawia się pęcherz, który wypełnia się płynem surowiczym. Wówczas pierwszy krok to umycie rany pod bieżącą wodą. Kolejny to dezynfekcja. Bardzo popularna woda utleniona (nadtlenek wodoru) obecnie nie jest polecana. Okazuje się, że może opóźniać proces gojenia. Najlepiej użyć preparatu do odkażania skóry, takiego jak Octenisept lub alkohol izopropylowy (IPA), czyli 70-procentowy roztwór wodny alkoholu, który skutecznie chroni przed bakteriami, wirusami i grzybami. Dostępny jest w postaci płynu, chusteczek, gazików. Jeśli pęcherz jest duży, należy go przekłuć sterylną igłą i ucisnąć, aby wypłynął płyn. W przeciwnym razie pęcherz sam pęknie i pozostawi większą ranę. Po przekłuciu należy ponownie zdezynfekować skórę. Jeśli jest to możliwe, dobrze zostawić taką ranę odkrytą, aby „mogła oddychać”. Jeśli jednak trzeba nałożyć buty, należy nakleić plaster, koniecznie z opatrunkiem. Obecnie dostępne są plastry hydrożelowe – z aktywnym żelem zawierającym cząsteczki pochłaniające wilgoć. Taki plaster nazywany jest „drugą skórą”, bardzo szybko przynosi ulgę. Plaster pozostawia się na ranie przez kilka dni, do czasu, kiedy sam zacznie się odklejać.

Oczywiście najlepszą metodą działania jest unikanie uszkodzeń stóp. Wygodne, sprawdzone buty to podstawa – jednak nie zawsze jest to możliwe. Dobrze na początku nowe buty nakładać w domu lub na krótkie wyjścia. Polecam też sztyft przeciw pęcherzom. Miejsca na stopach, które są narażone na większe tarcie, należy posmarować sztyftem. Tworzy on niewidoczną osłonę, która chroni przed otarciami. Nie należy stosować go na już istniejące pęcherze czy rany. Jego celem jest zapobieganie zmianom, a nie ich leczenie.

Osoby chore na cukrzycę powinny szczególnie uważać, aby nie doszło do powstania ran. U takich pacjentów łatwo dochodzi do zakażenia. Stopę z raną należy myć tylko pod bieżącą wodą. Moczenie sprzyja maceryzacji skóry i rozwojowi infekcji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lipca

Środa, XVI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Kingi, dziewicy
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 13, 1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter