16 lutego
sobota
Danuty, Julianny, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ochrona przed krztuścem

Ocena: 0
2750

Szczepienie matki daje dodatkową skuteczną ochronę przed krztuścem.

Krztusiec jest groźny szczególnie dla niemowląt. Są one chronione do czwartego tygodnia życia przeciwciałami przekazanymi przez łożysko matki w III trymestrze ciąży. W ostatnich latach zapadalność na krztusiec stale rośnie mimo szczepień (Polsce i USA szczepi się DTaP dzieci w 2., 4. i 6. miesiącu życia) – co wykorzystują jako argument przeciwnicy szczepień. Wykazano, że wzrost zachorowań wynika z wcześniejszego wygasania odporności po szczepieniach DTaP zawierających acellularny komponent krztuścowy.

W kilku krajach, m.in. w USA, rutynowo szczepi się ciężarne przeciw krztuścowi (w 27.-36. tygodniu ciąży), aby chronić niemowlęta. Badania dowiodły, że jeżeli matka nie była szczepiona w ciąży, to poziom przekazanych przez nią przeciwciał u niemowlęcia znacząco maleje do szóstego tygodnia, a jest niewykrywalny w czwartym miesiącu życia. Dzieci kobiet zaszczepionych w czasie ciąży mają znacznie wyższe stężenia przeciwciał. W czasopiśmie „Pediatrics” opublikowano wyniki oceny wpływu szczepienia ciężarnych na częstość występowania krztuśca w pierwszym roku życia dzieci. Okazało się, że zwiększenie stężenia przeciwciał przekazywanych dziecku przez łożysko jest skuteczniejszą ochroną niż szczepienie osób kontaktujących się z noworodkiem.

fot. Pixabay, CC0

Wszystkie matki biorące udział w badaniu (2010-2016) były wcześniej szczepione przeciwko krztuścowi. Niemowlęta, których matki zaszczepiono w czasie ciąży, chorowały rzadziej niż dzieci matek niezaszczepionych. Obliczono, że szczepienie ciężarnej zmniejsza ryzyko krztuśca w pierwszych dwóch miesiącach życia o 91,4 proc. i o 69 proc. w pierwszym roku życia. Dowiedziono, że szczepienie matki daje dodatkową skuteczną ochronę przed krztuścem u badanych dzieci: chroni dziecko w pierwszych tygodniach życia jeszcze przed rozpoczęciem u niego cyklu szczepień i zmniejsza zapadalność na krztusiec przez cały pierwszy rok życia. Szczepienie kobiet na ok. dwóch lat przed zajściem w ciążę również chroni noworodka przed krztuścem w pierwszych tygodniach, ale znacznie mniej niż szczepienie w ciąży.

Opublikowane wyniki badań wskazują, że zaszczepienie matki w ciąży daje dziecku dodatkową ochronę przed krztuścem (w zależności od okresu od 6,4 proc. do 87,9 proc.). Dowodzą, że szczepienie ciężarnej jest bardzo skuteczną metodą zapobiegania krztuścowi u niemowląt. Potwierdzają też zasadność zalecenia szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi i sugerują, że powszechnie szczepienie przypominające w ciąży mogłoby znacząco zmniejszyć zapadalność na krztusiec u noworodków przed rozpoczęciem cyklu szczepień przeciwko krztuścowi oraz w grupie dzieci, które nie zakończyły jeszcze pełnego cyklu szczepień (1-2 dawki DTaP).

Oprac. wg „Effectiveness of Vaccination During Pregnancy to Prevent Infant Pertussis”; R. Baxter, J. Bartlett; B. Fireman; E. Lewis; N.P. Klein; „Pediatrics”, 2017 May;139(5)

 

Idziemy nr 19 (657), 13 maja 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrąNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -