29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niedokrwistość

Ocena: 0
352

Do rozpoznania niedokrwistości wystarczy wykonanie badania, które może zlecić każdy lekarz. Chodzi o morfologię.

Obniżenie stężenia hemoglobiny, hematokrytu oraz liczby krwinek czerwonych (erytrocytów) wystarczy, aby rozpoznać niedokrwistość, czyli anemię. To jednak dopiero początek.

Niedokrwistości można podzielić w różny sposób. Ze względu na nasilenie – na łagodną, umiarkowaną i ciężką. W zależności od czasu trwania – na ostrą i przewlekłą. Dokładniejsza ocena krwinek czerwonych oraz tzw. czynniki barwne pozwalają przypuszczać, jakiego czynnika potrzebnego w tworzeniu krwi brakuje.

Niezależnie od przyczyny pewne objawy niedokrwistości są wspólne. Typową skargą pacjenta z anemią jest osłabienie, łatwe męczenie się, senność, problemy z koncentracją uwagi, bóle i zawroty głowy. W badaniu zwraca uwagę blada skóra i błony śluzowe, przyspieszone tętno, czasem, przy znacznej niedokrwistości, duszność.

Jeśli niedokrwistość pojawia się powoli i stopniowo, pacjent może nie zgłaszać żadnych dolegliwości, tylko po leczeniu jest zdumiony, że można czuć się tak dobrze. I odwrotnie: gdy niedokrwistość pojawia się nagle (na przykład przy krwotoku), nawet przy nie bardzo dużej utracie krwi dolegliwości mogą być bardzo silne.

Trzeba pamiętać, że są osoby o jasnej karnacji skóry, których wygląd może sugerować anemię. Proponuję zrobić przynajmniej morfologię, żeby wątpliwości te wyjaśnić.

Niedokrwistość można też podzielić ze względu na mechanizm jej powstania, stąd niedokrwistość pokrwotoczna. Objawy oraz rokowanie zależą od ilości utraconej krwi oraz od czasu, w jakim do krwotoku czy krwawienia doszło. Konieczne jest ustalenie źródła krwawienia i zatrzymanie go. U części chorych konieczne bywa przetoczenie krwi.

Niedokrwistość często pojawia się w chorobach przewlekłych, szczególnie w niewydolności nerek, chorobach nowotworowych, przewlekłych stanach zapalnych, chorobach autoimmunologicznych. Trzeba pamiętać, że anemia może być spowodowana przez nadmierny rozpad krwinek czerwonych. Dochodzić może do tego w naczyniach oraz w niektórych narządach, szczególnie w wątrobie i śledzionie. Jej przyczyną mogą być też wrodzone defekty krwinek czerwonych, uszkodzenie ich przez toksyny lub w procesach autoimmunologicznych.

Czasem dochodzi do mechanicznego uszkodzenia krwinek – tak bywa u pacjentów po wszczepieniu sztucznej zastawki serca. Nieprawidłowa funkcja szpiku także bywa przyczyną anemii. Dochodzi wówczas do niedokrwistości aplastycznej. Ten typ niedokrwistości może być bardzo groźny. Bywa on powikłaniem chemio- lub radioterapii, może wystąpić w przebiegu infekcji, po stosowaniu niektórych leków oraz w wielu rzadziej występujących chorobach.

Najczęściej spotykane są niedokrwistości z niedoboru składników potrzebnych do erytropoezy. Należą do nich żelazo, kwas foliowy, witamina B12. O nich napiszę w kolejnych odcinkach.

 

Idziemy nr 7 (593), 12 lutego 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter