29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nadzieja dla najmniejszych

Ocena: 0
879

40 lat temu noworodek poniżej 1 kg nie miał szans na przeżycie. Obecnie już ma.

fot. pexels.com

Małe wcześniaki – urodzone w 23.–25. tygodniu ciąży – są zagrożone powikłaniami z powodu niedojrzałości płuc, mózgu, serca, jelit, skóry i siatkówki, ale te „duże” wcześniaki, urodzone w 33.–34. tygodniu ciąży, dzięki postępom nauki mają szanse na dobry rozwój i brak powikłań. Lekarze potrafią ocalić życie dziecka urodzonego w 24. tygodniu ciąży poprzez intensywną terapię. Ale medycyna jest ograniczona niezakończonym w macicy rozwojem, dlatego wcześniaki urodzone w 23. tygodniu rzadko przeżywają. Ratowanie ich jest trudną decyzją dla lekarzy i rodziców ze względu na poważne powikłania skrajnego wcześniactwa: krwawienie do mózgu, choroby wolnych rodników, retinopatię powodującą zaburzenia widzenia. Konieczność wentylacji mechanicznej i tlenoterapii powoduje chorobę płuc – dysplazję oskrzelowo-płucną. Problemem jest też zapadalność na infekcje o ciężkim przebiegu, zwłaszcza wirusem RSV. Niedojrzały układ nerwowy stwarza ryzyko ciężkiego porażenia mózgowego.

Przełomem w ratowaniu wcześniaków było odkrycie surfaktantu, substancji obecnej wewnątrz dojrzałych pęcherzyków płucnych, dzięki której płuca nie zapadają się podczas oddychania. Wcześniaki mają za mało surfaktantu, by ich płuca działały poza organizmem matki. W latach 90. rutynowo rozpoczęto leczenie wcześniaków podaniem surfaktantu prosto do płuc. Oddech wspierają obecnie aparaty dostosowane do niedojrzałych płuc, dzięki czemu terapia jest mniej agresywna. Opracowano sposób żywienia dożylnego wcześniaka, nawet przez wiele tygodni, dopóki nie trawi pokarmu matki. Odkryto, jak ważny w terapii wcześniaków jest spokój, przygaszone światło, okrycie inkubatora. Nie wolno zbyt głośno mówić ani wciąż podchodzić do dziecka, by wykonywać różne procedury. Najlepiej je łączyć z zabiegami pielęgnacyjnymi, aby maluch mógł odpoczywać 2–3 godziny bez przeszkadzania. Ważne jest zapewnienie mu ciepła, bo niska masa ciała utrudnia mu utrzymanie stałej temperatury. Dotyk jest bardzo ważny dla rozwoju mózgu, zmniejsza ból podczas bolesnych zabiegów, poprawia parametry życiowe dziecka: poziom glukozy, temperaturę, częstość oddechów, utlenowanie krwi oraz redukuje stres i przyspiesza rozwój układu nerwowego. Dlatego kangurowanie na piersiach kobiety to najlepszy, naturalny sposób opieki nad wcześniakiem, podczas którego dziecko cały czas znajduje się w bliskim kontakcie – goła skóra do gołej skóry (matki lub ojca).

Ta metoda zwiększa też produkcję mleka matki, co zapewnia długi okres wyłącznego karmienia piersią. Kangurowanie odkryło dwóch neonatologów: Edgar Rey i Hector Martinez, którzy w 1979 r. w szpitalu w Bogocie (Kolumbia), wobec braku personelu i sprzętu, zalecili mamom wcześniaków, by ogrzewały dzieci w kontakcie „skóra do skóry”.

Wcześniaki wymagają opieki wielospecjalistycznej: neurologa, okulisty, kardiologa, rehabilitanta i pediatry – zaraz po porodzie, co daje im szanse na dobry rozwój i zdrowie.

Idziemy nr 42 (885), 16 października 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter