28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nadwaga i otyłość

Ocena: 5
2082

U wielu osób przyczyną otyłości jest dodatni bilans energetyczny, czyli to, że jemy więcej, niż potrzebujemy. Innym czynnikiem jest zbyt mała ilość ruchu i złe nawyki żywieniowe.

Fot. pixaby.com / CC0

O tym, czy mamy do czynienia z nadwagą, czy już otyłością, decyduje wskaźnik BMI (Body Mass Index). To najpopularniejszy wskaźnik oceniający zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Obliczamy go, dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost do kwadratu (w metrach). BMI wykorzystuje się do oceny ryzyka chorób takich jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, zawał, nowotwory i zmiany zwyrodnieniowe stawów.

Prawidłowe BMI wynosi między 18,5 a 24,99, powyżej 25 oznacza nadwagę, powyżej 30 – otyłość. Jednak otyłość może być różna: I stopnia do 34,99; powyżej 35 do 39,99 – II stopnia; powyżej 40 to już otyłość skrajna.

Określenie BMI nie jest metodą doskonałą. Nie należy stosować tego wskaźnika u małych dzieci, także u osób bardzo wysportowanych wynik może być zawyżony z powodu dużej masy mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej.

Do oznaczania ilości tkanki tłuszczowej służą także inne metody, począwszy od grubości fałdu skórnego, metody izotopowe, USG, MRI i TK, przez bioimpedencję elektryczną ciała i inne. Jednak BMI jest w większości przypadków wskaźnikiem prostym i wystarczającym do postawienia diagnozy i oceny skuteczności terapii.

Otyłość to przede wszystkim nagromadzenie zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej. Ważne, gdzie jest ona rozmieszczona. Najczęściej mamy do czynienia z otyłością brzuszną (typu „jabłko”). Rozpoznajemy ją, gdy obwód pasa wynosi u mężczyzn powyżej 94 cm, a u kobiet 80 cm. To właśnie ten typ otyłości towarzyszy najczęściej podwyższonemu poziomowi lipidów we krwi, nadciśnieniu tętniczemu, cukrzycy, chorobom układu krążenia i zmianom zwyrodnieniowym stawów. Istnieje także otyłość gynoidalna (typu „gruszka”), częstsza u kobiet. Tu tkanka tłuszczowa w nadmiarze występuje w okolicy pośladków i bioder. Ten typ jest mniej groźny. Jest jeszcze otyłość uogólniona, gdzie nadmiar tkanki tłuszczowej dotyczy całego ciała. Ten typ występuje zwykle już od dzieciństwa.

Otyłość występuje szczególnie w krajach rozwiniętych, w tym coraz częściej w Polsce. Naukowcy od lat szukają jej przyczyn. U wielu osób przyczyną jest dodatni bilans energetyczny, czyli to, że jemy więcej (dostarczamy więcej kalorii), niż potrzebujemy (spalamy). Innym czynnikiem jest zbyt mała ilość ruchu i złe nawyki żywieniowe.

Istnieje także otyłość wtórna, czyli taka, której przyczyną jest inna choroba. Ten typ występuje znacznie rzadziej (ok. 10 proc. przypadków). Najczęściej jest skutkiem zaburzeń hormonalnych w przebiegu chorób przysadki, nadnerczy czy tarczycy. Także zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego czy choroby uwarunkowane genetycznie (np. zespół Turnera, zespół Downa) mogą powodować otyłość. Inną przyczyną jest otyłość spowodowana przez leki. Szczególnie działają tak kortykosterydy i inne leki hormonalne (estrogeny i progesteron) oraz niektóre leki przeciwdepresyjne. Leczenie otyłości wtórnej polega przede wszystkim na leczeniu choroby która ją wywołała. O leczeniu innych rodzajów otyłości w kolejnych odcinkach.

Idziemy nr 6 (695), 10 lutego 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter