28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nadmierne pocenie się

Ocena: 5
678

Wydzielanie potu jest zjawiskiem fizjologicznym – pozwala na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała.

fot. pexels.com

Pot wydzielany jest przez dwa rodzaje gruczołów. Jedne z nich to gruczoły ekrynowe, które znajdują się na powierzchni całego ciała. To głównie one biorą udział w regulacji temperatury. Podwyższona temperatura otoczenia, gorączka, duży wysiłek fizyczny powodują zwiększone wydzielanie potu, ochładzające ciało. Ten rodzaj potu jest na ogół pozbawiony zapachu. Drugi rodzaj to gruczoły apokrynowe, które występują szczególnie pod pachami, w pachwinach i w okolicach narządów płciowych. Stają się aktywne w okresie dojrzewania. Pot wydzielany jest przez nie pod wpływem emocji i bodźców hormonalnych, często ma bardzo nieprzyjemną woń. Jednak pot u osób nieprzestrzegających higieny zawsze będzie miał przykry zapach, dlatego pierwszy krok to częste korzystanie z wody i z mydła.

Wiele osób skarży się na pocenie nadmierne czy niezwiązane z wyżej wymienionymi czynnikami. Może być ono objawem wielu chorób. W diagnostyce pomocne są pewne informacje. Należy zwrócić uwagę, w jakich okolicznościach pocenie występuje – przy wysiłku, podczas jedzenia, w nocy, podczas snu. Kolejna istotna informacja dotyczy okolic ciała. Czy poci się całe ciało, czy tylko dłonie i stopy, czy tylko głowa. Także czas trwania dolegliwości oraz ich związek z emocjami ma istotne znaczenie.

Uderzenia gorąca i zlewne poty kojarzone są zwykle z menopauzą. Często towarzyszą im zaburzenia depresyjne, bezsenność, kołatania serca, niepokój. Konsultacja ginekologa oraz – jeśli będzie to wskazane – oznaczenie poziomu hormonów powinny jednoznacznie postawić rozpoznanie. Menopauza nie jest chorobą, tylko fizjologicznym okresem w życiu kobiety. Czasem jednak dolegliwości są tak przykre, że konieczne jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Musi być ona stosowana pod kontrolą lekarza. Terapia przynosi wiele korzyści, może mieć jednak groźne działania niepożądane, a u niektórych kobiet jest wręcz przeciwwskazana.

Znacznie mniej mówi się o podobnych dolegliwościach u mężczyzn. Powodem jest obniżający się już od czterdziestego roku życia poziom testosteronu. Po dołączeniu stresu, depresji i nadwagi tacy pacjenci często skarżą się na nadmierne pocenie się, także uderzenia gorąca, kołatania serca. Istnieją też przypuszczenia, że zaburzenia hormonalne mogą mieć związek z przechorowaniem zakażenia SARS – CoV-2. Mimo że u mężczyzn nie dochodzi do nieodwracalnego zatrzymania funkcji reprodukcyjnych i hormonalnych, można mówić o męskim przekwitaniu, nazywanym andropauzą. Jest ona zjawiskiem fizjologicznym związanym z wiekiem. Czasem dolegliwości są tak uciążliwe, że proponowane jest włączenie terapii hormonalnej. Tu także konieczna jest regularna opieka lekarska oraz wykluczenie niektórych schorzeń, szczególnie raka gruczołu krokowego.

Nadmierne pocenie się może być też objawem niektórych chorób, ale o tym za tydzień.

Idziemy nr 48/2022

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter