31 stycznia
wtorek
Marceli, Ludwiki, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nadmierne pocenie się - przyczyny

Ocena: 0
546

Przed tygodniem pisałam o nadmiernym poceniu się będącym zjawiskiem fizjologicznym. Nie zawsze tak jest.

fot. pexels.com

Nadmierne pocenie może być pierwotne, czyli takie, gdzie nie udało się wykryć przyczyny. Najczęściej jest ono ograniczone do dłoni, stóp lub okolic pod pachami. W tych miejscach gruczołów potowych jest najwięcej. Czasem uwarunkowane jest genetycznie.

Wtórna nadmierna potliwość jest zwykle jednym z wielu objawów choroby ogólnoustrojowej. Dotyczy najczęściej całego ciała.

Pocenie się towarzyszące infekcji, szczególnie po przyjęciu leków obniżających temperaturę ciała, jest normalne. Normalnym zjawiskiem jest również pocenie się przy wysokiej temperaturze otoczenia lub dużym wysiłku fizycznym, a także pocenie się dłoni w reakcji na stres. Jeśli jednak pocimy się bez jasnej przyczyny i trwa to przez dłuższy czas, wskazana jest konsultacja lekarska – może się okazać, że jest to objaw choroby.

Zlewne poty są typowym objawem niedocukrzenia. Dzieje się tak często u osób, które przyjęły za dużą dawkę leków obniżających poziom cukru albo wykonały bardzo duży wysiłek fizyczny przy stałej dawce leków. Pojawia się wówczas uczucie głodu i niepokój. Dolegliwości ustępują po uzupełnieniu poziomu cukru. Konieczna jest konsultacja lekarska celem modyfikacji leczenia.

Kolejna przyczyna to nadczynność tarczycy. Tu także poza nadmiernym poceniem się pojawia się niepokój. Mimo nadmiernego apetytu tacy chorzy nie przybierają na wadze, często nawet chudną. Oznaczenie poziomu hormonów tarczycy we krwi powinno rozstrzygnąć przyczynę i pozwolić na wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Zlewne poty typowe są u osób z gruźlicą; towarzyszący temu kaszel oraz podwyższona temperatura ciała sugerują, w jakim kierunku należy prowadzić dalszą diagnostykę.

Bywa, że uporczywe pocenie, szczególnie w nocy, jest pierwszym objawem chorób nowotworowych, takich jak białaczka, chłoniaki czy ziarnica. Jeśli poceniu się towarzyszy podwyższona temperatura ciała, powiększone i/lub tkliwe węzły chłonne, utrata masy ciała, świąd skóry, osłabienie – konieczna jest wizyta u lekarza. Czasem podstawowe badania krwi, moczu, RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej pozwalają na postawienie rozpoznania.

Na nadmierne pocenie się skarżą się osoby z nadwagą – u części z nich występuje także zespół bezdechu sennego, który nawet sam może być przyczyną nadmiernego pocenia.

Nadmierne pocenie głowy jest typowe przy niedoborze witaminy D3.

Mała tolerancja wysiłku i pocenie się przy niewielkiej aktywności może wskazywać na niewydolność układu krążenia. Silne poty z dusznością i bladością mogą być objawem spadku ciśnienia tętniczego krwi. Jeśli towarzyszy im ból w klatce piersiowej, bardzo prawdopodobną przyczyną jest zawał serca.

Podstawowym postępowaniem w takich przypadkach jest leczenie choroby, która prowadzi do nadpotliwości. W pozostałych przypadkach warto stosować metody zmniejszania nadmiernego wydzielania potu, ale o tym za tydzień.

Idziemy nr 49/2022

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 stycznia

Wtorek, IV tydzień zwykły - wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera
Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 5, 21-43
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter