21 sierpnia
środa
Joanny, Kazimiery, Piusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miniudar mózgu

Ocena: 0
876

Przemijający atak niedokrwienny, TIA (transient ischemic attack), to niedokrwienie mózgu trwające od kilku minut do 24 godzin, najczęściej jednak do godziny. Spowodowane jest zaburzeniem dopływu krwi, a tym samym tlenu, do mózgu. Nazywane bywa miniudarem – i często zwiastuje udar.

Fot. pixaby.com/CC0

Przemijający atak niedokrwienny, TIA (transient ischemic attack), to niedokrwienie mózgu trwające od kilku minut do 24 godzin, najczęściej jednak do godziny. Spowodowane jest zaburzeniem dopływu krwi, a tym samym tlenu, do mózgu. Nazywane bywa miniudarem – i często zwiastuje udar. U ponad 20 proc. pacjentów z udarem mózgu wystąpił wcześniej epizod TIA. Na początku nie wiadomo, czy mamy do czynienia z TIA, czy już z udarem. Objawy są identyczne, tyle że w przypadku TIA ustępują samoistnie.

Każdy objaw wskazujący na niedokrwienie mózgu wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Objawy występują nagle – i są różne, w zależności od tego, który obszar mózgu uległ niedokrwieniu. Najbardziej typowe są zaburzenia mowy, czucia, widzenia lub pamięci, zawroty głowy i dezorientacja.

Zaburzenia mowy to najczęściej afazja ruchowa, polegająca na niemożności wypowiedzenia słów. Pacjent wie, co chce powiedzieć, prawidłowo rozumie słowa, ale dźwięki, lub nawet słowa, które artykułuje, są pozbawione sensu. Także mowa bełkotliwa może być objawem niedokrwienia mózgu. Zaburzenia czucia mogą objawiać się mrowieniem kończyn, niejednokrotnie ich porażeniem. Typowe jest ich występowanie tylko po jednej stronie ciała. Często zaburzeniom mowy towarzyszy drętwienie prawych kończyn. Zaburzenia widzenia to zwykle ślepota jednego oka, która sama ustępuje. Zawrotom głowy często towarzyszą zaburzenia równowagi. Mimo wszystkich tak poważnych objawów często nie występuje ból głowy.

Wymienione zaburzenia mogą pojawić się także w przebiegu innych chorób, np. zawroty głowy przy chorobie błędnika czy nawet kręgosłupa; podobnie nagła utrata wzroku może mieć inne podłoże. Zawsze trzeba jednak brać pod uwagę TIA. Ważne jest nie tylko postawienie rozpoznania, ale przede wszystkim ustalenie przyczyny, aby nie dopuścić do kolejnego ataku. Dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.

U pacjenta trzeba zmierzyć ciśnienie krwi. Zarówno za niskie, jak i bardzo wysokie mogą być przyczyną niedokrwienia mózgu. Wykonuje się badania krwi. Podwyższony poziom krwinek czerwonych, płytek krwi, glukozy czy cholesterolu mogą sugerować, jaka jest etiologia TIA. Podstawowe badania serca to EKG; jeśli jest prawidłowe, warto wykonać także monitorowanie holterowskie, i to przez 72 godziny. Taki trzydniowy zapis pracy serca powinien wykazać nieprawidłowości. Kolejne istotne badanie to tomografia komputerowa (CT); jej celem jest rozpoznanie udaru mózgu, a także wykluczenie guza mózgu czy krwiaka. Badanie przepływu w naczyniach szyjnych dogłowowych (doppler naczyń szyjnych) pokazuje ewentualne zwężenia tych naczyń.

Pacjenci z migotaniem przedsionków, miażdżycą, nadwagą, cukrzycą, palący papierosy mają znacznie zwiększone ryzyko epizodu TIA, a także udaru mózgu. Leczenie zależy od przyczyny niedokrwienia. Większość osób powinna przewlekle stosować małą dawkę kwasu salicylowego, a w razie przeciwwskazań do jego stosowania – inne leki zmniejszające krzepnięcie krwi.

Idziemy nr 2 (691), 13 stycznia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 sierpnia

"Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli: „Bo nas nikt nie najął”.

Dziś w Kościele: środa, XX tydzień zwykły
+ wspomnienie św. Piusa X, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 9,6-15, Ps 21(20),2-7, Mt 20,1-16
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -