4 sierpnia
środa
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lek czy suplement?

Ocena: 0
602

Wiele osób ma wątpliwości, co kupować – suplement czy lek. Jaka jest między nimi różnica, skoro oba można kupić w aptece?

fot.pixabay.com/CC0

Suplement, a dokładnie suplement diety, to produkt, który ma uzupełniać braki powstałe w naszym organizmie z różnych powodów. Leki są stosowane w celu leczenia chorób lub zapobiegania im. Suplementy można kupić bez recepty, niektóre leki również. Takie leki określane są jako OTC (z ang. over the counter). Inne dostępne są na receptę.

Każdy lek, niezależnie od tego, czy do jego kupienia potrzebna jest recepta, czy nie, zanim będzie dostępny w aptece, musi być zarejestrowany przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Przedtem jednak preparat (bo jeszcze nie lek) musi przejść długą drogę.

Przed dopuszczeniem do sprzedaży przeprowadzanych jest wiele badań. Pierwsze – czy dany preparat (w tym momencie nazywany molekułą) ma pożądane działanie biologiczne. Po uzyskaniu zgody kolejnym etapem są badania kliniczne na zwierzętach, a następnie na ludziach zdrowych (ochotnikach), którzy świadomie wyrazili zgodę na udział w testach i na których w trakcie przyjmowania nowego preparatu jest wykonywanych wiele badań. Potem przeprowadza się obserwacje na chorych, także za ich zgodą, którzy również są bardzo dokładnie monitorowani. To właśnie na tej podstawie w ulotce leku jest tak dużo informacji. Informacji nie tylko o wskazaniach do stosowania leku, ale również o dawkowaniu, wpływie innych leków (interakcje), działaniach niepożądanych i przeciwwskazaniach. Działania niepożądane są bardzo dokładnie określone. Dowiadujemy się, które występują często, a które sporadycznie. Jak łatwo się domyśleć, rejestracja leku pociąga za sobą ogromne koszty. Z tego powodu leki są na ogół znacznie droższe niż suplementy.

Każda seria leku podlega kontroli. Farmaceuci zatrudnieni w aptekach oraz lekarze pracujący w przychodniach otrzymują drogą poczty elektronicznej informację, jaka seria danego leku oraz z jakiego powodu została wycofana z obrotu. Lek ma na opakowaniu podany numer pozwolenia wprowadzenia go do obrotu, suplement – nie.

Nie trzeba wykonywać żadnych badań do momentu wprowadzenia suplementu diety do sprzedaży. Wystarczy zgłosić do GIS-u (Główny Inspektor Sanitarny) fakt wprowadzenia suplementu na rynek. Podlegają one kontroli sanepidu (tak jak żywność), a nie GIS-u.

Suplementy są najczęściej produkowane w postaci tabletek. Zazwyczaj stosowane są znane nazwy leków z dodatkiem na przykład słowa MAX lub FORTE, co ma skłonić do zakupu jako silniejszego produktu. Suplementy nie muszą zawierać ulotki. Szczególną ostrożność należy zachować przy kupowaniu suplementów przez internet. W ich składzie może być wszystko. Nie koniecznie to, czego się spodziewamy!

Nie jestem przeciwniczką suplementów, jednak trzeba zachować rozwagę. Jeśli już je kupować, to suplementy z dobrych, pewnych źródeł, niektóre produkowane są przez znane koncerny farmaceutyczne. Te zwykle spełniają normy, bo koncernom zależy na utrzymaniu dobrej reputacji, a koszty doprowadzenia do sprzedaży są znacznie mniejsze. Zawsze jednak trzeba się zastanowić, czy suplementy na pewno są nam potrzebne.

Dużym problemem są reklamy suplementów i leków dostępnych bez recepty. Lekarze nie mogą występować w reklamach, dlatego zwykle farmaceutyki prezentują aktorzy.

Idziemy nr 46 (786), 15 listopada 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Środa, XVIII Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
«Panie, dopomóż mi».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 15, 21-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter