2 marca
wtorek
Heleny, Halszki, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Leczenie w łonie matki

Ocena: 0
480

Rozwój nauk medycznych umożliwia podejmowanie leczenia chorób, które dotychczas uchodziły za nieuleczalne.

fot.pixabay.com/CC0

Trisomia chromosomu 21. pary, czyli zespół Downa, jest wadą genetyczną dotykającą ponad 5 milionów ludzi na świecie.

Istotą zaburzeń w tej wrodzonej chorobie jest hipotrofia mózgu, wywołująca niepełnosprawność intelektualną i zaburzenia poznawcze. Badania naukowe ujawniły, że trwałe anomalie mózgu osób z zespołem Downa powstają podczas życia płodowego. W ostatnich 15 latach coraz więcej badań ukierunkowanych jest na próby terapii podejmowanych jeszcze przed urodzeniem, za pomocą różnych leków, które mogłyby poprawić rozwój intelektualny, uczenie się i pamięć u dzieci z trisomią, poprzez wpływ na rozwój komórek nerwowych i przekazywanie bodźców.

Większość terapii podjętych w celu poprawy zdolności poznawczych w zespole Downa wypróbowano na mysich modelach. Nie przeprowadzono jeszcze żadnych badań u dzieci. W badaniu z 2016 r. podjęto próbę terapii prenatalnej za pomocą fluoksetyny – leku, który przywraca neurogenezę. Fluoksetyna to wybiórczy inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), działający przeciwdepresyjnie poprzez zwiększanie stężenia serotoniny – tzw. hormonu szczęścia. Podczas leczenia myszy w okresie ich rozwoju w macicy wykazano korzystne efekty terapeutyczne, które utrzymywały się także w wieku dorosłym.

Powyższe naukowe wnioski budzą nadzieję co do leczenia przed urodzeniem dzieci ze zdiagnozowaną trisomią chromosomu 21. i torują nowe ścieżki w podejmowanych próbach terapii w zespole Downa. Badanie dostarcza dowodów, że farmakoterapia fluoksetyną podczas rozwoju embrionalnego jest w stanie w pełni uratować nieprawidłowy rozwój mózgu i zapobiec zaburzeniom rozwojowym typowym dla zespołu. Jeśli pozytywny wpływ fluoksetyny na mózg mysiego modelu zostanie udowodniony także u płodów ludzkich z zespołem Downa, to fluoksetyna może stanowić przełom w terapii niepełnosprawności intelektualnej.

Kolejne badanie ustalało, czy fluoksetyna usuwa także tzw. patologię dendrytyczną. Stwierdzono, że myszy z trisomią, które miały obniżony poziom serotoniny, zyskały na terapii, bo poziom serotoniny został przywrócony przez leczenie!

Odkrycia te budzą ogromną nadzieję, że fluoksetyna może stać się w przyszłości lekiem z wyboru w celu leczenia zaburzeń rozwojowych mózgu u dzieci z zespołem Downa i okazać się bardzo skuteczną terapią upośledzenia umysłowego.

Idziemy nr 05 (796), 31 stycznia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 marca

Wtorek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
«Największy z was niech będzie waszym sługą».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 23, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 2 marca par. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter