29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komary przenoszą choroby

Ocena: 0
6394
Kto nie zna „uroku” spotkań z tymi bzyczącymi potworami? Jest ich w Polsce 50 gatunków, a na świecie jeszcze więcej. Najgorsze, że przenoszą chorobotwórcze bakterie, wirusy, pierwotniaki. Przed wakacjami warto pamiętać, że w tropikach odpowiadają za przenoszenie malarii, filariozy, leiszmaniozy, wirusów żółtej febry i japońskiego zapalenia mózgu. Komary są zakaźne, bo żywią się krwią ssaków, której komarzyce potrzebują do rozwoju jaj. Panowie komary żywią się nektarem kwiatowym.

Malaria lub zimnica to najczęstsza choroba na świecie, choruje na nią 200 mln osób rocznie, z czego 3 mln umierają – w tym dzieci poniżej 5. roku życia. Występuje w Afryce środkowej i Ameryce Południowej. Jest ostrą lub przewlekłą chorobą zakaźną wywoływaną przez cztery gatunki pierwotniaka plazmodium roznoszone przez komary anopheles. Pierwsze objawy po 7-4 dniach od ukąszenia to dreszcze i gorączka >40°C, bóle głowy, wymioty, biegunka, w końcowym okresie napadu obfite poty z gwałtownym spadkiem temperatury. Napady gorączki pojawiają się co 48 godzin w przypadku trzeciaczki (wywołanej przez zarodźca ruchliwego) lub co 72 godziny w przypadku czwartaczki (dawniej febra czterodniowa, wywołana przez zarodźca pasmowego). Nie zawsze przebieg gorączki jest tak klasyczny. Objawy to efekt niszczenia przez pierwotniaka czerwonych krwinek i uszkodzenia komórek wątroby, co wywołuje anemię hemolityczną i żółtaczkę, bóle mięśni, kręgosłupa oraz zaburzenia świadomości. Niektóre pasożyty wytwarzają formy przetrwalnikowe, dlatego choroba lub nawroty występują po miesiącach lub latach od zakażenia.

W badaniach u pacjentów z malarią stwierdza się wzrost aktywności enzymów wątroby (co potwierdza uszkodzenie wątroby oraz białkomocz), uszkodzenie kłębuszków nerek, a w rozmazie krwi widoczne w krwinkach czerwonych pasożyty jednoznacznie potwierdzają rozpoznanie. Malaria daje dużo powikłań. Ostre to: ciężka niedokrwistość, pęknięcie śledziony, śpiączka i drgawki, hipoglikemia, skaza krwotoczna, niewydolność nerek, obrzęk płuc, wstrząs. Późne to: splenomegalia tropikalna, zespół nerczycowy z utratą białka i obrzękami, chłoniak Burkitta, zwłóknienie wsierdzia.

Jak się chronić w tropikach? Najlepiej zanim tam pojedziemy! Do tej pory nie ma szczepionki, ale są skuteczne leki przeciwmalaryczne: Proguanil/Malarone. Zawsze trzeba pamiętać o moskitierach, spaniu w klimatyzowanych, chłodnych pomieszczeniach oraz jasnych ubraniach zakrywających ciało.

Żółta gorączka to ostra zakaźna gorączka krwotoczna z żółtaczką i dreszczami. Wywoływana przez flavivirusy przenoszone przez komary aedes (roznoszące też śmiertelną dengę). W 3-6 dni od ukąszenia występują objawy grypopodobne, gorączka, dreszcze, bóle mięśni i głowy wymioty i smoliste stolce. Żółtaczka jest objawem uszkodzenia wątroby. U większości chorych przebieg jest łagodny, u 15 proc. choroba ma przebieg ciężki, z nasiloną żółtaczką, krwotoczną wysypką i uszkodzeniem wielu narządów; może wówczas umrzeć 20-50 proc. osób nieszczepionych. Ci, którzy przeżyją, mają odporność trwałą. Zmęczenie i osłabienie po chorobie trwa miesiącami. Źródłem zakażenia są małpy dżungli afrykańskiej – od nich wirusy żółtej gorączki przenoszą komary na ludzi. Do rejonów endemicznego występowania żółtej febry zaliczamy Jemen, Etiopię, Ghanę, Kamerun, Kongo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Niger, Tanzanię, Zair i Senegal, a w Ameryce Południowej Gujanę Francuską. Przed podróżą trzeba wykonać w stacji sanitarno-epidemiologicznej szczepienie przed żółtą febrą szczepionką Stamaril. Jest ona bardzo skuteczna, już po 10 dniach starcza na 10 lat.


Grażyna Rybak – specjalista chorób dzieci
Idziemy nr 22 (351), 27 maja 2012 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter