21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kilka wskazówek na lato

Ocena: 0
1293

Intensywne opalanie przyspiesza starzenie się skóry.

fot. Pixabay, CC0

Zapewne czekają nas jeszcze i upały i duża dawka słońca, stąd kilka wskazówek na lato.

Najlepiej opalać się w ruchu. Najkorzystniejszy czas do przebywania na słońcu to godziny 9 -11 i potem 14-16. Korzyść nie polega tylko na ładnym wyglądzie, ale przede wszystkim na ilości witaminy D3, jaka zostanie wyprodukowana w naszym organizmie pod wpływem promieni słonecznych. Optymalny czas pobytu na słońcu jest bardzo indywidualny. Czas ten, zwany „minimalną dawką rumieniową” (MED), jest dawka słońca, która wywoła zaróżowienie skóry po 24 godzinach (bez użycia filtrów). W praktyce czujemy, że skóra jest bardzo gorąca i że właśnie zaczęliśmy się opalać. To znak, że opalanie należy przerwać, bo im szybciej „opalimy się”, tym mniej mamy witaminy D3: gdy skóra robi się brązowa, melatonina zatrzymuje wchłanianie witaminy D3. Warto też pamiętać, że intensywne opalanie przyspiesza starzenie się skóry.

Skóra ludzka jest zbudowana z kilku warstw. W najbardziej zewnętrznej znajdują się pory. W zależności od potrzeby zamykają się one lub otwierają. Gdy temperatura otoczenia rośnie, pory otwierają się. Jeśli posmarujemy skórę tłustym kremem czy oliwką, mazidło pory zatyka, a to nie jest zdrowe dla skóry. Jeśli skóra nie jest posmarowana, pory także się otwierają, pojawia się przekrwienie. W tym momencie należy przerwać opalanie i zastosować kremy nawilżające (a nie tłuste). Istnieją także naturalne sposoby nawilżania skóry: okłady z rumianku, ze zsiadłego mleka, z serwatki, kefiru czy nawet pokrojonego w plasterki surowego ziemniaka. Okłady powinny mieć temperaturę pokojową. Są często stosowane jako przynoszące ulgę po oparzeniu słonecznym, proponuję jednak zastosować je wcześniej.

Idziemy nr 26 (664), 1 lipca 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -