19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jeszcze o e-receptach

Ocena: 0
995

Nie trzeba mieć telefonu komórkowego ani dostępu do internetu, żeby móc otrzymać e-receptę.

fot.pixabay.com/CC0

W numerze 50/2019 tygodnika „Idziemy” z 15 grudnia mogliśmy przeczytać wywiad z wiceministrem zdrowia Januszem Cieszyńskim. Pragnę dodać jeszcze kilka informacji o e-receptach, których wystawianie obowiązuje już od 8 stycznia.

Aby móc zrealizować e-receptę, potrzebny jest czterocyfrowy kod oraz PESEL pacjenta. Kod można otrzymać w różny sposób. Przede wszystkim w czasie wizyty u lekarza pacjent może otrzymać zamiast dawnej papierowej recepty wydruk informacyjny, gdzie poza nazwiskiem i nazwą leku podany jest czterocyfrowy kod. Ten wydruk, a właściwie tylko kod, potrzebny jest w aptece; wydruk pozostaje u pacjenta. Kod można otrzymać także SMS-em lub e-mailem, jednak tylko wtedy, gdy pacjent ma Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Nie trzeba jednak mieć telefonu komórkowego ani dostępu do internetu, żeby móc otrzymać e-receptę. Czterocyfrowy kod możemy mieć zapisany nawet na kartce; trzeba także znać PESEL. To informacja ważna szczególnie dla osób starszych. Recepty nie trzeba wykupywać osobiście.

Istnieje możliwość (jeszcze nie we wszystkich przychodniach) uzyskania e-recepty po konsultacji z lekarzem, bez konieczności wizyty w gabinecie. Trzeba pamiętać, że e-recepta musi być zgodna z wpisem do dokumentacji medycznej sporządzonym przez lekarza. Dlatego wystawianie leków bez wizyty czy na długi okres czasu dotyczy przede wszystkim preparatów stosowanych, zgodnie z zaleceniem lekarza, przewlekle.

Zachęcam do zakładania IKP. Trwa to kilka minut i jest bezpłatne. IKP umożliwia nie tylko otrzymywanie e-recepty. Zawarte są tam także informacje o innych przepisanych lekach oraz wielu procedurach medycznych. Pacjent może udostępnić swoje konto innej osobie. Po zalogowaniu się musi podać nazwisko i PESEL osoby upoważnionej. W wielu sytuacjach może to ułatwić współpracę i opiekę nad chorym.

Na e-recepcie można zapisać ilość leku lub innego wyrobu medycznego na 360 dni, według zaznaczonego na recepcie dawkowania. Jednorazowo pacjent może otrzymać ilość na 180 dni. Każdy lek można wykupić w innej aptece. Nie trzeba wykupywać wszystkich opakować leku, tylko np. jedno opakowanie, a resztę później, bez robienia odpisów (ale w tej samej aptece). Takiej recepty nie można zniszczyć ani zgubić.

Jeśli pacjent zgłosi się do apteki po upływie 30 dni od daty wystawienia recepty, otrzyma ilość leku mniejszą o dni które już upłynęły. Receptę na antybiotyk trzeba wykupić, tak jak dotychczas, do siedmiu dni.

E-recepty nie można poprawiać; jeśli są na niej błędy, trzeba ją anulować i wystawić nową. Recepty dla seniorów 75+ obecnie może wystawiać tylko lekarz POZ. W połowie przyszłego roku będą mogli wystawiać je także specjaliści. Lekarze mogą nadal wystawiać recepty w wersji papierowej dla siebie (pro auctore), dla bliskiej rodziny (pro familia), recepty transgraniczne, z importu docelowego, dla osób o nieustalonej tożsamości oraz w sytuacji braku dostępu do platformy e-zdrowie (P1).

Za rok obowiązkowe będzie wystawianie skierowań tylko drogą elektroniczną, czyli e-skierowań.

 

Idziemy nr 01 (741), 05 stycznia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter