28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak uniknąć infekcji?

Ocena: 0
801

Zbliża się jesień, a wraz z nią większa liczba infekcji.

fot.pixabay.com/CC0

Najczęściej są to infekcje wirusowe. Zakażenie może być wywołane przez różne wirusy, a jest ich ponad sto! Nie tylko wirus grypy czy koronawirus. Na większość nie ma szczepionki. Najczęściej są to przeziębienia, zapalenie gardła, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli a nawet wirusowe zapalenia płuc. Wirusy wówczas przenoszą się drogą kropelkową, czyli w czasie kaszlu, kichania czy mówienia. Dlatego tak ważne jest zachowanie dystansu (minimum 1,5 metra) nie tylko od osób chorych, ale także osób wyglądających na zdrowe. Kolejna metoda ograniczania liczby zakażeń to noszenie maseczki, jej celem jest troska o innych. Jeśli jesteśmy nosicielami wirusów, mimo dobrego samopoczucia (a tak jest), stanowimy zagrożenie dla innych. Maseczka musi być czysta i często zmieniana! Brudna, wilgotna maseczka to siedlisko bakterii i grzybów. Pamiętajmy także o częstym myciu rąk.

Wirusy i bakterie są wszędzie, tak było zawsze i tak będzie z pewnością i w tym roku. Ich obecność, czy kontakt z osobą chorą nie musi oznaczać zaraz choroby u nas. Organizm człowieka ma wiele systemów obronnych, które chronią nas przed zakażeniem. Istnieją jednak sytuacje, kiedy mechanizmy obronne człowieka są słabsze.

Jedną z nich jest zbyt mała ilość snu. Sen to czas regeneracji. Do tego, żeby sen był prawidłowy konieczna jest redukcja stresu. Proponuję ograniczyć słuchanie informacji o epidemii. Widzę wiele osób będących w histerii z tego powodu, stałe zdenerwowanie, zmęczenie, niewyspanie, agresja z całą pewnością nie sprzyjają zdrowiu.

Kolejny istotny czynnik to prawidłowe odżywianie. Gdy robi się chłodno, posiłki powinny być bardziej treściwe, raczej ciepłe, nie zapominajmy o witaminach a jesienią szczególnie o witaminie D3 i C.

Od dawna wiadomo, że dla dobrego samopoczucia konieczny jest regularny wysiłek fizyczny. Polecam kontakt z przyrodą, szczególnie spacery. Pamiętajmy o odpowiednim ubraniu, musi być takie, żeby nie zmarznąć, ale też nie spocić się.

Zmokniemy, przewieje nas wówczas też jesteśmy osłabieni. Wirusy mają wtedy do nas łatwy dostęp. Zanim rozwinie się choroba trzeba się rozgrzać. Dozwolone są różne metody: herbatki rozgrzewające ziołowe (malina, lipa, żurawina, bratek, czarna porzeczka z dodatkiem miodu i cytryny), ciepła woda z cytryną i imbirem, aspiryna, ibuprom, ciepłe ubranie w domu (polecam noszenie nawet w domu czapki i skarpetek), tak żeby się spocić (ale koniecznie potem się przebrać). W czasie infekcji nie wolno jeść słodyczy – są świetną pożywką dla bakterii i grzybów oraz tłustych pokarmów, szczególnie pokarmów typu fast food. Na początku infekcji szczególnie polecam czosnek. Podany w ciepłym mleku z miodem i masłem przynosi zwykle poprawę. Nie zapominajmy także o cebuli, która niszczy drobnoustroje, w postaci syropu ma silne działanie wykrztuśne.W aptekach można kupić wiele preparatów poprawiających odporność, wpływających na układ immunologiczny organizmu. Jednak stosowanie takich preparatów proponuję skonsultować z lekarzem.

Idziemy nr 39 (779), 27 września 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter