2 grudnia
środa
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak działa połknięty lek?

Ocena: 0
450

To, gdzie i w jakim stopniu lek będzie wchłonięty, po jakim czasie i w jakim tempie będzie działać, zależy przede wszystkim od rozwiązań technologicznych leku.

fot.pixabay.com/CC0

Metabolizm leku odbywa się przede wszystkim w wątrobie. To właśnie w niej dochodzi do szeregu bardzo skomplikowanych przemian chemicznych. Celem wielu z nich jest unieczynnienie leku oraz umożliwienie jego usunięcia z organizmu. Pod wpływem enzymów (szczególnie z grupy cytochromu P450) zmienia się aktywność tabletki oraz jej rozpuszczalność w wodzie. Jest to wykorzystywane przy produkcji leków. Na przykład działanie niektórych leków polega na zahamowaniu aktywności enzymatycznej i zatrzymaniu niektórych procesów zachodzących w organizmie. Z kolei inne leki są aktywne dopiero po pewnej „obróbce” w wątrobie. Tabletka, którą połykamy, jest wówczas tzw. prolekiem, który dopiero w organizmie przechodzi w postać czynną.

Leki są wydalane z organizmu różnymi drogami. Przede wszystkim z moczem, ale także z żółcią, kałem, potem czy śliną. Jeśli nerki są niewydolne, może dochodzić do zbyt dużego stężenia leku we krwi. Lekarz musi o tym wiedzieć. U takich pacjentów lek trzeba podawać rzadziej lub w mniejszej dawce, ale wybór nie zależy od lekarza, tylko od konkretnego preparatu.

Metabolizm leku zachodzi przede wszystkim w wątrobie, jednak pewną rolę odgrywa także przewód pokarmowy, nerki, śledziona i płuca. Na stopień metabolizmu ma wpływ wiele czynników, takich jak wiek, płeć, choroby, szczególnie niewydolność krążenia, nerek czy wątroby.

Leki najlepiej popijać wodą. Niektóre należy przyjmować na czczo, czasem – jak w przypadku bisfosfonianów (leków podawanych pacjentom z osteoporozą) – tabletkę trzeba przyjąć nie tylko 30 minut przed pierwszym posiłkiem, ale również po nim nie można się kłaść przez 30 minut. W większości ulotek dołączonych do leków podana jest informacja, czy lek należy przyjmować przed posiłkiem, po nim czy w jego trakcie.

Istotna jest także pora przyjmowania leku. O tym często decyduje nie ulotka, ale lekarz, który ma pełną wiedzę o wszystkich przyjmowanych przez pacjenta preparatach. Leki mogą wzajemnie na siebie wpływać, a przez to zmniejszać lub nasilać swoje działanie. Jeśli pacjent przyjmuje równocześnie kilka leków, nie jest możliwe przewidzenie ich współdziałania. Dodanie suplementów i leków dostępnych bez recepty komplikuje sytuację jeszcze bardziej.

Ważne, żeby lekarz wiedział o wszystkich lekach, jakie przyjmujemy. Leki różnią się między sobą szybkością i czasem działania. Do lekarza należy decyzja, który preparat przyjmować rano, a który wieczorem.

Warto pamiętać, że około połowy chorób wynika ze złego stylu życia, przede wszystkim z nieprawidłowego odżywiania i nałogów. Warto zmienić to, co jest możliwe do zmiany. Jestem pewna, że wówczas liczba leków koniecznych do zażywania znacznie się zmniejszy.

Idziemy nr 44 (784), 01 listopada 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Środa, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 25,6-10a; Ps 23,1b-6; Mt 15,29-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter