26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Infekcja czy alergia?

Ocena: 0
776

Wiosną, gdy temperatury poranne są bliskie zera, a południowe sięgają 15 st. C, do pediatrów zgłasza się wiele małych dzieci z objawami infekcji, takimi jak katar, kichanie i łzawienie oraz świszczący kaszel.

fot. pexels.com

Nieliczne są uczulone na pyłki wiosenne: olchy i brzozy. W przypadku braku gorączki objawy przeziębienia są nie do odróżnienia od alergii.

Gdy trwa zimowy sezon grzewczy, powstaje duża ilość zanieczyszczeń, które gromadzą się w pobliżu ogrzewanych domów. Jest to pył zawieszony i węglowodory aromatyczne oraz tlenki azotu i siarki, które uwrażliwiają układ oddechowy dzieci na krążące pyłki roślin, ponieważ w połączeniu z zanieczyszczeniami wywołują u dzieci nasilone objawy. Wiele z nich ma łzawienie oczu. Może to być objaw blokady nosa przy infekcji lub alergii spojówek na pyłki – wtedy pomagają okulary, zwłaszcza podczas jazdy na rowerze, lub noszenie maseczki chroniącej nos, gardło i płuca przed pyłkami.

Na przełomie marca i kwietnia pylą drzewa. Gdy zima jest ciepła, rośliny pylą wcześniej. W tym roku podano, że w Europie stężenie pyłku brzozy wzrosło już w połowie marca zamiast w kwietniu. Temu towarzyszy wysokie o tej porze roku stężenie zanieczyszczeń powietrza: dwutlenku azotu i ozonu. Badania prof. Ewy Czarnobilskiej z UJ w Krakowie wykazały, że niektóre osoby reagują alergicznie na zanieczyszczone powietrze. Pył zawieszony jest bodźcem dla układu immunologicznego do rozwoju alergii. Powstają przeciwciała przeciwko pyłowi zawieszonemu, indukując reakcję alergiczną, podobną do alergii na pyłki brzozy. Najlepiej więc byłoby unikać zanieczyszczeń. Jak? Na przykład nosząc maseczką ochronną.

Alergie warto leczyć, a po rozpoznaniu astmy zażywać leki przeciwalergiczne (antyhistaminowe), aby uniknąć nie tylko objawów alergii, ale także drobnych przeziębień. Dobrze chronią miejscowe leki steroidowe (aerozole do nosa albo inhalacje do płuc).

Alergie oddechowe można skutecznie leczyć przez odczulanie swoistą immunoterapią, co usuwa dolegliwości u 90 proc. pacjentów uczulonych na pyłki. Przy alergii na pyłki brzozy odczulanie prowadzone jest zimą, na trawy – aż do wiosny, a na roztocza kurzu domowego – poza sezonem zimowym, gdy ich obecność w domach jest obfita.

Kaszel z gorączką jest cechą wirusowego lub bakteryjnego zapalenia układu oddechowego. Infekcja może zaostrzyć alergię czy astmę, którą często prowokują infekcje wirusowe. Jeżeli dziecko otrzyma lek przeciwhistaminowy, objawy zarówno alergii, jak i infekcji wirusowej zmniejszą się. Jednak jeżeli na alergię otrzyma antybiotyk, to lek nie zadziała, a objawy się nasilą. Czasem, gdy kolejny antybiotyk dziecko przyjmie w okresie, gdy pylenie się skończyło i objawy minęły, rodzice błędnie sądzą, że to antybiotyk zadziałał. Dlatego nawracające objawy zakażeń układu oddechowego trzeba diagnozować, by u dzieci z astmą nie nadużywać antybiotyków. Natomiast podawanie w infekcjach leków przeciwalergicznych i sterydów wziewnych przynosi poprawę i w przeziębieniu, i w alergii.

Idziemy nr 17 (860), 24 kwietnia 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter