29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hormony szczęścia

Ocena: 5
877

Istnieje wiele sposobów na poprawienie samopoczucia, pewnie każdy z nas ma swoje, wypróbowane. Mogą to być nawet małe przyjemności, takie jak ulubiona książka, film czy coś słodkiego.

fot. pixabay.com

Warto wiedzieć, że w ten sposób stymulujemy organizm do wytwarzania tzw. hormonów szczęścia. Jednym z takich hormonów są endorfiny. Dają poczucie zadowolenia, zmniejszają odczucie bólu, pomagają pokonać stres, poprawiają odporność, regulują sen. Produkowane są w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Ich budowa jest nieco zbliżona do opioidów, z których najbardziej znana jest morfina. Jednak najważniejszą różnicą jest to, że organizm, pod wpływem różnych czynników, sam je wytwarza. Nie trzeba bać się przedawkowania czy uzależnienia. Jednym z czynników, które sprzyjają wytwarzaniu endorfin, jest śmiech. Stare powiedzenie „śmiech to zdrowie” jest obecnie poparte naukowymi dowodami! Kolejny czynnik to wysiłek fizyczny. Ekscytacja w czasie zawodów ma nawet specjalne określenie: „euforia biegacza”, dotyczy także innych sportów. Długotrwały wysiłek powoduje niedotlenienie organizmu, a to z kolei stymuluje wytwarzanie endorfin. Podobne zjawisko można obserwować u kobiet po porodzie, gdy radość poprzedzona jest dużym bólem i wysiłkiem. Także relaks, nawet taki jak słuchanie ulubionej muzyki czy czytanie książki, może podnieść poziom endorfin. Poziom endorfin podnosi także spożywanie w rozsądnych ilościach ostrej przyprawy kapsaicyny, zawartej między innymi w papryczkach chili; podobnie działają słodycze, a szczególnie czekolada.

Czekolada poza tym sprzyja produkcji serotoniny, a serotonina to także hormon szczęścia wytwarzany przez nasz organizm. Również produkowana jest w mózgu, ale przede wszystkim w jelitach. Wytwarzana jest z aminokwasu, L-tryptofanu. Serotonina, działając razem z melatoniną, wpływa na sen, reguluje ciśnienie tętnicze, wpływa na apetyt. Warto zadbać o prawidłowy poziom tryptofanu, stosując odpowiednią dietę. Jest on zawarty w żółtych serach, jajkach, mięsie i wędlinach, rybach, soi i jej przetworach, orzechach i migdałach, nasionach, a także w owocach, szczególnie w bananach, kiwi czy wiśniach. Do syntezy serotoniny potrzebne jest także prawidłowe stężenie witamin B6, B12 i kwasu foliowego. Niski poziom serotoniny może powodować drażliwość, bezsenność, problemy z koncentracją uwagi, wzmożony apetyt, silniejsze odczuwanie bólu czy depresję.

Właściwości serotoniny wykorzystywane są w leczeniu depresji. Działanie niektórych leków antydepresyjnych polega właśnie na zwiększeniu stężenia serotoniny w organizmie. Leków przeciwdepresyjnych nie można kupić bez recepty. Do ich stosowania konieczne jest rozpoznanie depresji i regularna kontrola lekarska. Nadmiar serotoniny w organizmie może być niebezpieczny. Może dawać tzw. zespół serotoninowy, pojawiają się wówczas dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności, biegunki, kołatania serca, wzrost ciśnienia tętniczego, nadmierne pocenie się, dreszcze, podwyższona temperatura ciała, a nawet halucynacje.

Hormonem szczęścia jest też oksytocyna, nazywana także hormonem przywiązania. Wytwarzana jest w mózgu (w podwzgórzu). Kontakt z drugą osobą zwiększa jej wytwarzanie. Odgrywa bardzo ważną rolę w czasie porodu.

Idziemy nr 13 (804), 28 marca 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter