24 czerwca
niedziela
Jana, Danuty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Homeopatia nie leczy

Ocena: 0
252

Produkty homeopatyczne uchodzą za nieszkodliwe, mimo że nie ma badań, które dowiodłyby ich bezpieczeństwa czy korzyści zdrowotnej. Można je nabyć bez wiedzy lekarza, bez recepty i bez badania.

Eksperci Naczelnej Rady Lekarskiej oceniają, że homeopatia „nie spełnia wymagań stawianych metodom stosowanym we współczesnej medycynie i że jej zasady nie są zgodne z aktualną wiedzą medyczną”. Zespół ten zgodnie stwierdza, że podstawy homeopatii są sprzeczne ze współczesną wiedzą. Obowiązkiem lekarzy jest rzetelne informowanie pacjentów domagających się stosowania produktów homeopatycznych o braku ich skuteczności leczniczej. Homeopatyczna zasada „podobne leczyć podobnym” nie znajduje potwierdzenia w badaniach klinicznych. Niebezpieczne i sprzeczne z wiedzą medyczną są twierdzenia homeopatów, że ta sama choroba u każdego pacjenta przebiega inaczej i dlatego te same choroby leczyć trzeba u różnych pacjentów innymi lekami. Takie „indywidualizowanie” postępowania uniemożliwia obiektywną ocenę skuteczności leczenia homeopatycznego.

Współczesna chemia, farmakologia i immunologia nie potwierdzają mechanizmu działania leków homeopatycznych – a potrafią dowieść skuteczności wszystkich leków stosowanych w medycynie w zależności od dawki. Chemia i fizjologia wskazują, że nieprawdziwym jest twierdzenie, iż lek homeopatyczny ma nabywać właściwą siłę działania poprzez wielokrotne rozcieńczanie danej substancji, wodą lub alkoholem. Pogląd, że dopiero homeopatyczne rozcieńczanie substancji pozwala na uzyskanie siły („potencji”), która wyleczy zaburzone funkcje organizmu, jest nie do zaakceptowania na gruncie współczesnej fizjologii.

Działania chemiczne i na receptory wymagają stężeń leku >1:107. Nie jest możliwe działanie leków rozcieńczonych do 1:1013, (potencja C12). Założenie, że wstrząsanie zwiększa siłę działania leku, czyli tzw. „potencjalizowanie”, nie da się wyjaśnić na gruncie fizyki i chemii. Często homeopaci tłumaczą mechanizmy działania poprzez tworzenie nowych koncepcji, odwołując się do magii. Spekulacje te pomijają obecność materialnej substancji w lekach, a sugerują siłę pozostawionego przez wstrząsanie „piętna”, „pamięci”. Jest to sprzeczne z wiedzą z chemii, fizyki, fizjologii i farmakologii.

Nie można preparatów homeopatycznych nazywać „lekami”, ponieważ nie dowiedziono ich skuteczności. Brak jasnych zasad co do rodzaju, dawek i jakości produktów stosowanych w homeopatii czynią te metody praktykami medycyny alternatywnej i uniemożliwiają przeprowadzenie badań zgodnych z przyjętymi i sprawdzonymi zasadami nauki – tzw. medycyny opartej na dowodach (EBM). Naczelna Izba Lekarska zabrania lekarzom stosować tych produktów, ponieważ etyka lekarska nakazuje stosowanie metod wyłącznie zweryfikowanych naukowo.

Nie da się obronić twierdzenia, że „lek homeopatyczny nie zaszkodzi”. Szkodliwe jest stosowanie czegokolwiek bez badań potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo, a obowiązkiem lekarza jest leczyć zgodnie ze współczesną wiedzą medyczną. Stosowanie homeopatii naraża pacjenta na koszty i może podważać zaufanie do lekarzy.

 

Idziemy nr 4 (590), 22 stycznia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzemSALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły