14 grudnia
piątek
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Groźne meningokoki

Ocena: 0
564

Meningokok, dwoinka zapalenia opon mózgowych, to agresywna bakteria Neisseria meningitidis, bytująca w jamie nosowo-gardłowej

Około 5-10 proc. zdrowych ludzi jest jej nieświadomymi nosicielami. Meningokoki atakują głównie małe dzieci poniżej 12. miesiąca życia oraz nastolatki 15-18 lat, gdyż mają obniżoną odporność. Zakażenia rozwijają się najczęściej jesienią i wiosną, po kontakcie ze śliną chorego. Żeby bakterie przeniosły się na drugą osobę, trzeba się z chorym całować, jeść tę samą kanapkę czy pić z tej samej butelki. Najważniejsze jest więc zachowanie higieny. Zwłaszcza wśród młodzieży, bo 80 proc. dorosłych ma swoiste przeciwciała będące dowodem na kontakt z tą bakterią.

Chorobę zaczynają podstępnie objawy grypy: bóle mięśni i głowy, wysoka gorączka, słabość, brak apetytu, wymioty. Objawy szybko się nasilają i w ciągu kilku godzin stan chorego pogorsza się. Nie należy czekać na poważne objawy, takie jak sztywnienie karku, wybroczyny na skórze czy utraty przytomności. Te świadczą o zaawansowaniu choroby, w której liczy się każda minuta. Nastolatek może zlekceważyć pierwsze objawy, ale tempo ich nasilania się jest sygnałem alarmowym do pilnego kontaktu z lekarzem.

Posocznica (sepsa) objawia się uszkodzeniem wielu tkanek organizmu pod wpływem obecności drobnoustrojów lub ich toksyn, krążących we krwi. Dochodzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, co wywołuje wymioty, nudności, przeczulicę skóry, senność, drgawki. Do częstych schorzeń pochorobowych – u 20-50 proc. chorych – należy zespół ostrej niewydolności oddechowej ze spadkiem wydolności płuc. Występuje skąpomocz i zakażenia dróg moczowych. Sepsa dotyczy 10-14 proc. chorujących.

Najważniejsza jest skuteczna profilaktyka, czyli szczepionki tetrawalentne, zabezpieczające przed czterema serotypami: A, C, Y i W-135. W Polsce 90 proc. wszystkich zachorowań wywołują meningokoki grup B i C, epidemie i sepsę – najczęściej typ C. Niemowlęta i małe dzieci powinny być u nas w pierwszej kolejności szczepione przeciwko meningokokom grupy B. Skuteczność szczepień wynosi powyżej 90 proc. Nastolatki i dzieci żłobkowe warto szczepić przeciw typowi C, wyjeżdżających w rejony saharyjskie – przeciw: A, C, Y i W-135.

Chemioprofilaktyka jest zalecana wszystkim, którzy w ciągu siedmiu dni poprzedzających zachorowanie mieli bliski kontakt z chorym. Chodzi o likwidację potencjalnego nosicielstwa nosogardłowego. Stosuje się wówczas, do 24 godzin po bliskim kontakcie, jeden z trzech leków: u dzieci rifampicynę doustnie przez dwa dni, ceftriakson domięśniowo lub dożylnie w jednej dawce, lub ciprofloksacynę – wyłącznie u dorosłych (po 14 dniach jej znaczenie jest ograniczone).

Zakażenia meningokokiem występują tylko u ludzi i poza organizmem człowieka bakterie szybko giną. Nie ma potrzeby zamykania żłobków, przedszkoli, szkół czy oddziałów szpitalnych. Nie potrzeba dezynfekcji pomieszczeń, obiektów ani szerokiego podawania antybiotyków.

Idziemy nr 44 (630), 29 października 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -