28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Groźna neuroblastoma

Ocena: 0
1186

Nowotwory dotyczą dzieci znacznie rzadziej niż dorosłych.

Fot. pixabay.com / CC0

W Polsce jest jednak co roku aż 1,2 tys. nowych zachorowań. Im młodsze dziecko, tym nowotwór rozwija się szybciej i jest groźniejszy – ze względu na okres szybkiego wzrostu. Niektóre guzy mogą podwoić rozmiar w ciągu doby!

Neuroblastoma (nerwiak zarodkowy) występuje wyłącznie u dzieci; to najczęstszy nowotwór u niemowląt. Połowa dzieci przy rozpoznaniu nie ma dwóch lat, a 90 proc. ma poniżej dziesięciu. Niektóre guzy są wrodzone. Okazuje się, że 30 proc. chorych dzieci ma nieprawidłowości genetyczne: delecję krótkiego ramienia chromosomu 1, co źle rokuje.

To jeden z niewielu nowotworów złośliwych, który może ulec spontanicznej regresji. Rozwija się z niedojrzałych komórek współczulnego układu nerwowego, który przygotowuje organizm do walki, ucieczki, stresu. Reguluje szybkość pracy serca, rozszerza źrenice, może wydzielać adrenalinę w stresie lub hamować wydzielanie soku żołądkowego, śliny i potu. Zwoje współczulne biegną wzdłuż kręgosłupa i w rdzeniu nadnerczy. Nieznane są przyczyny przekształcenia tych komórek w nowotwór. Badania kanadyjskie wykazały, że u dzieci matek, które brały witaminy z kwasem foliowym przed ciążą i w pierwszym trymestrze, ryzyko wystąpienia neuroblastomy było o 60 proc. niższe. Większe ryzyko wykazano u dzieci matek często spożywających alkohol w czasie ciąży, używających farb do włosów, stosujących hormony płciowe i antykoncepcję.

Ognisko nowotworu może występować przy kręgosłupie, w nadnerczu, czyli w jamie brzusznej, klatce piersiowej, szyi i w miednicy. Objawy są różne: stany podgorączkowe, chudnięcie, bóle brzucha i klatki piersiowej, kaszel, duszność, anemia. Niektóre dzieci do ostatniej chwili przed rozpoznaniem wydają się w oczach rodziców zdrowe, nawet aktywnie uprawiają sport. U nich najłatwiej zignorować nadmierną ilość siniaków. Tymczasem wczesne wykrycie choroby to 95 proc. szans na wyleczenie. Niestety, połowa dzieci w chwili rozpoznania ma już przerzuty, co zmniejsza szansę przeżycia do 15 proc. Guz ok. 2,5 cm średnicy, który zostanie wykryty przypadkowym USG brzucha, najczęściej niemowlęcia z kolkami, wystarczy tylko wyciąć chirurgicznie, by dziecko całkowicie wyleczyć. Późniejsze stadia bardzo szybko dają przerzuty. Nagłe zaprzestanie chodzenia u dwulatka czy okularowe zasinienie oczu to typowe późne objawy tej agresywnej choroby, wywołane przerzutami do kości i mózgu.

Dla neuroblastomy badaniem rozpoznawczym jest najczęściej zwykłe USG jamy brzusznej, które warto zrobić każdemu dziecku z bólami brzucha, zaparciami, biegunkami, anemią, osłabieniem, wymiotami, a także powiększonym obwodem brzuszka (nagle za ciasne spodnie, spódnica). Aż 75 proc. przypadków tej choroby dotyczy właśnie lokalizacji brzusznej i daje objawy dotyczące przewodu pokarmowego.

 

Idziemy nr 21 (710), 26 maj 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter