29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Działanie aspiryny

Ocena: 0
805

Aspiryna, a dokładnie kwas acetylosalicylowy, to przede wszystkim lek przeciwgorączkowy, przeciwzapalny oraz przeciwbólowy.

fot.pexels.com

Jego działanie polega na hamowaniu enzymów – cyklooksygenaz, co prowadzi do zahamowania syntezy prostaglandyn, a w konsekwencji do zmniejszenia objawów stanu zapalnego.

Działanie kwasu acetylosalicylowego zależne jest od dawki. W celu zmniejszenia objawów infekcji, przy bólu lub gorączce dawka jednorazowa wynosi od 300 do 500 mg; maksymalna ilość, jaką może przyjąć osoba dorosła, to 3 g w ciągu doby.

Kwas acetylosalicylowy w małej dawce (od 75 do 150 mg) stosowany jest jako lek zmniejszający krzepnięcie krwi. Takie leczenie jest szczególnie ważne u pacjentów z chorobą wieńcową, po zawale serca czy po udarze niedokrwiennym mózgu. Przekonałam się już nieraz, że jeśli pacjent zapytany o przyjmowane leki mówi, że „na serce stosuje taki lek na c”, to chodzi o Acard. Wiele osób uważa, że Acard to lek, który rozrzedza krew. To nie jest prawda. Rozrzedzić krew można, w niewielkim stopniu, pijąc dużo płynów. Zmniejszenie krzepliwości nie polega na rozrzedzeniu krwi, ale na zahamowaniu agregacji, czyli łączenia się płytek krwi. To one tworzą zakrzepy.

Trzeba pamiętać, że to działanie kwasu acetylosalicylowego jest nieodwracalne, żeby ustąpiło, potrzeba czasu, aby powstały nowe płytki krwi. Trombocyt, czyli płytka krwi, żyje 7-12 dni. Właśnie dlatego 7 dni przed planowaną operacją trzeba przerwać stosowanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Takie działanie mają także inne niesterydowe leki przeciwzapalne, takie jak diklofenak, ibuprofen, indometacyna czy naproksen.

Kwas acetylosalicylowy występuje pod wieloma nazwami, najbardziej popularne to Aspiryna, Acard, Etopiryna, Polocard. Preparaty różnią się dawką zawartej substancji (kwasu acetylosalicylowego) oraz postacią leku (tabletki, tabletki musujące). Czasem kwas salicylowy łączony jest z innymi substancjami (kofeiną, witaminą C, wapnem czy pseudoefedryną).

Aspiryna może powodować wiele działań niepożądanych. Ich nasilenie zależy od dawki i czasu stosowania. Im więcej i im dłużej jest stosowana, tym ryzyko wystąpienia tych objawów jest większe. Najczęstsze to dolegliwości przewodu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, krwawienia, zaburzenia krzepnięcia krwi; przy długim stosowaniu może dojść także do uszkodzenia wątroby i nerek.

Nie każdy może stosować aspirynę. U wielu osób występuje alergia na kwas acetylosalicylowy. W przypadku astmy aspirynowej nawet mała dawka może wywołać dolegliwości, a każda następna je nasili. Także czynna choroba wrzodowa, zaburzenia krzepnięcia krwi są przeciwwskazaniem do stosowania aspiryny. Kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią nie powinny przyjmować kwasu acetylosalicylowego.

Aspiryny nie wolno stosować u dzieci do dwunastego roku życia! Stosowanie jej w tym wieku grozi wystąpieniem zespołu Reye’a, charakteryzującego się nagłym uszkodzeniem wątroby i mózgu. Na szczęście choroba jest rzadka.

Idziemy nr 35 (826), 29 sierpnia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter