28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dysfunkcje narządu żucia

Ocena: 0
673

Z dysfunkcją narządu żucia często są kojarzone zachowania parafunkcyjne, takie jak bruksizm i inne, których istnienia pacjenci nie są świadomi.

fot. pexels.com

Bruksizm to nawykowe, nieświadome zaciskanie zębów i/lub zgrzytanie nimi. Może występować w nocy i/lub w ciągu dnia. Dzielimy go na pierwotny (nie znamy przyczyny) i wtórny (istnieją czynniki predysponujące, takie jak zaburzenia oddychania, choroby przewodu pokarmowego, np. refluks, przyjmowanie leków psychotropowych, narkotyków). Innym czynnikiem niszczącym zęby są kwasy zawarte w napojach i pożywieniu (napoje gazowane, owoce cytrusowe, kiszonki). Nadmiar kwasów w jamie ustnej doprowadza do erozji szkliwa i powstania ubytków. Także popularne pasty wybielające działają szkodliwie. Pacjenci uskarżają się na nadwrażliwość zębów podczas spożywania ciepłych, zimnych, kwaśnych czy słodkich pokarmów. Jeśli dodatkowo pacjent zgrzyta zębami, dochodzi do szybszego zniszczenia tkanek zębów. Niestety, liczba pacjentów z tymi dolegliwościami zwiększa się we wszystkich grupach wiekowych. Ważne jest, aby pacjent był świadomy, co powoduje dolegliwości.

Zaobserwowano, że bruksizm występuje często u dzieci, które oddychają przez usta (chrapią, cierpią na moczenie nocne, bezsenność). W czasie dnia są zmęczone, mają problemy ze skupieniem się, nauką, ich zachowanie przypomina nadpobudliwość, jak w zaburzeniach typu ADHD. Obserwację powinno się zacząć od narodzin dziecka. Ważna jest prawidłowa funkcja ssania, co łączy się z prawidłową funkcją języka i mięśni. Zapewni to prawidłowy rozwój. Osobą, która będzie pomocna w leczeniu i profilaktyce, jest neurologopeda.

Drugą grupą pacjentów są młode bardzo aktywne kobiety, wysportowane, perfekcyjnie wykonujące obowiązki zawodowe, zgłaszające bóle głowy, bezsenność, ciągłe zmęczenie.

Trzecia grupa to mężczyźni z nadmierną masą ciała cierpiący na bezdech senny i chrapanie. Wielu z nich choruje na nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, a po dokładnym dopytaniu okazuje się, że mają także problemy ze snem, skarżą się na stałe uczucie zmęczenia i kłopoty z koncentracją uwagi.

Leczeniem dysfunkcji narządu żucia zajmuje się lekarz dentysta, współpracując z lekarzami innych specjalności i fizjoterapeutami. W pierwszym etapie lekarz dentysta przeprowadza wywiad. Następnie przeprowadza badanie zewnątrz- i wewnątrzustne. Po postawieniu rozpoznania ustalamy indywidualny plan leczenia. Czasem zalecamy dodatkowe badania RTG, badanie krwi, konsultacje u innych specjalistów. Często wykonujemy szyny powodujące relaksację mięśni i wyciszające bóle napięciowe głowy. Zalecamy eliminację zachowań parafunkcyjnych, techniki relaksacyjne. Najczęściej dolegliwości się wyciszają. Dopiero wtedy przystępujemy do odbudowy prawidłowych kontaktów zębowych.

Idziemy nr 21 (864), 22 maja 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter