18 października
piątek
Juliana, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dobrodziej dziurawiec

Ocena: 0
503

Dziurawiec nie lubi gotowania, lepiej przygotować napar.

fot. pixabay.com / CC0

Dziurawiec (Hypericum perforatum) zakwita około 24 czerwca – stąd też bywa nazywany zielem św. Jana. Rośnie na polach i łąkach. Ma charakterystyczne żółte kwiaty; liście oglądane pod światło wydają się być pełne dziurek (stąd nazwa), są to jednak nie dziurki, a zbiorniczki olejku eterycznego. Wykorzystuje się łodygi wraz z kwiatami. Zbiera się je od czerwca do sierpnia; ważne, aby to robić w czasie kwitnienia. Ścina się ok. 2/3 części rośliny znajdującej się nad ziemią i suszy w przewiewnym, zacienionym miejscu.

Roślina zawiera wiele cennych substancji, olejki eteryczne, hyperycynę o działaniu przeciwdepresyjnym, pektyny, cukry, sole mineralne, witaminy (w tym K!) i inne. Flawonoidy działają moczopędnie, rutyna uszczelnia naczynia, garbniki działają przeciwbakteryjnie i przeciwbiegunkowo.

Najbardziej znane jest działanie dziurawca w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz w stanach zapalnych żołądka. Przynosi ulgę przy zgadze, wzdęciach, bólach brzucha czy biegunce. Ma działanie żółciopędne i żółciotwórcze, wpływając rozkurczowo na drogi żółciowe, stąd zapobiega tworzeniu się kamieni w pęcherzyku żółciowym.

Stosowany jest w kamicy dróg moczowych. Coraz częściej wykorzystywane jest jego działanie przeciwdepresyjne dziurawca, szczególnie skuteczne, gdy depresji towarzyszą zaburzenia wątrobowe w postaci rozpierania w prawym podżebrzu i wzdęcia. Dziurawiec może być stosowany także zewnętrznie: na odmrożenia, oparzenia, owrzodzenia żylakowate, zmiany ropne na skórze, trądzik młodzieńczy.

Mimo wszystkich tych dobrodziejstw nie wszyscy i nie zawsze mogą stosować dziurawiec. W czasie przyjmowania go nie wolno wychodzić na słońce ani stosować lamp ultrafioletowych. Mogą wówczas wystąpić fotodermatozy, oparzenia, pęcherze i krwawienia. Nie wolno łączyć dziurawca z niektórymi lekami kardiologicznymi, przeciwdepresyjnymi, przeciwpadaczkowymi, przeciwzakrzepowymi, immunosupresyjnym, środkami antykoncepcyjnymi i nasennymi. Przeciwwskazaniem jest uszkodzenie wątroby oraz ciężka depresja. Nie stosuje się też go u kobiet w ciąży oraz dzieci do szóstego roku życia.

Dziurawiec nie lubi gotowania, lepiej przygotować napar: dwie łyżki rozdrobnionego ziela zalać dwiema szklankami gorącej wody i parzyć pod przykryciem około 20 minut. Pić po pół szklanki trzy razy dziennie po jedzeniu przez 6-8 tygodni.

Można także zrobić nalewkę. Ziele z kwiatami (lub same kwiaty) włożyć do słoja i zalać alkoholem 70 proc. (na 100 g ziela pół litra alkoholu). Naczynie szczelnie zamknąć na dwa tygodnie, następnie przecedzić przez gazę i na każde pół litra alkoholu dodać 100 g płynnego miodu. Zostawić na trzy miesiące. Stosować dwa razy dziennie po 10-15 ml.

 

Idziemy nr 24 (713), 16 czerwiec 2019 r. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 października

Pan stanął przy mnie i wzmocnił mnie, żeby się przeze mnie dopełniło głoszenie Ewangelii

Dziś w Kościele:
piątek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ święto św. Łukasza, ewangelisty
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Tm 4,9-17a, Ps 145, Łk 10, 1-9
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -