19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dieta a trądzik

Ocena: 0
844

Trądzik jest najczęstszym problemem skóry nastolatków. Nielubiane zaskórniki, grudki, krostki ropne występują u 80–100 proc. dzieci już od 11. roku życia.

fot. pexels.com

Najwięcej u dziewcząt w wieku 14–17 lat i chłopców 16–19 lat. W jego przebiegu odgrywają rolę czynniki wewnętrzne organizmu, w tym predyspozycje genetyczne. Jeżeli oboje rodzice mieli nasilony trądzik, ryzyko podobnych zmian u ich dzieci sięga 50 proc. Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania aktywizują gruczoły łojowe do wydzielania, nasilają rogowacenie ujść mieszków włosowych i blokowanie gruczołów naskórkiem, namnażanie się beztlenowych bakterii Propionibacterium acne. Miejscowe leczenie kremem z nadtlenkiem benzoilu może zmniejszyć ilość zaskórników, a uwalniający się tlen zahamuje wzrost bakterii. Ale trądzik narasta z powodu androgenów, dlatego u chłopców jest bardziej nasilony, a u dziewcząt pojawia się przed miesiączką. Podobnie aktywność enzymu 5-reduktazy nasila zmiany. Dlatego substancje hamujące działanie 5-reduktazy (cynk, wit. B6, kwas azelainowy) skutecznie leczą trądzik.

Od wielu lat obserwuję jednak, że dzieci z niedoborami wit. D3 cierpią na trądzik zaawansowany i niepoddający się takiej miejscowej terapii. Badania potwierdzają też nasilenie trądziku u osób spożywających nadmiar cukrów. Niemieccy lekarze z Kliniki Dermatologii w Monachium ustalili, że czynnikiem nasilenia trądziku jest niedobór kwasów tłuszczowych omega-3. U 94 proc. osób z trądzikiem poziom tych kwasów w krwinkach czerwonych był obniżony. Wiadomo, że osoby, które spożywają rośliny strączkowe (ciecierzyca i soczewica), orzechy, nasiona oraz ryby (łosoś i sardynki) mają wyższy poziom zawartych w takiej diecie kwasów tłuszczowych omega-3. Czy wiedzą Państwo, że siemię lniane jest tanim źródłem kwasów omega-3? Zmniejszają one stan zapalny przez pobudzenie produkcji przeciwzapalnych prostaglandyn, leukotrienów i obniżają poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) – głównego hormonu wywołującego trądzik. Korzystnie może działać słońce, bo sprzyja syntezie wit. D3 i działa przeciwbakteryjnie. Latem ok. 60 proc. młodzieży widzi poprawę, ale 20 proc. zgłasza pogorszenie po opalaniu. Trądzik nasila się w stresie – jak każda choroba skóry – ale bardziej jeszcze przy diecie ubogiej w warzywa, jogurty, surówki.

Jak dieta zmniejsza nasilenie trądziku? Przede wszystkim świeże warzywa i owoce (witaminy i minerały). Chude mięso, jaja lub ryby i świeże zioła, pieczywo tylko razowe. Cenne są owoce morza, ryby, wątróbka – zawierające cynk, regulujący pracę gruczołów łojowych. Drożdże, rośliny strączkowe, orzechy i błonnik w kaszach i otrębach zawierają witaminy z grupy B, które oczyszczają organizm z toksyn. Warto także spożywać pomarańcze, melony oraz brzoskwinie. Coraz więcej badań wskazuje, że flora bakteryjna jelit – zasilana przez jogurty, kefiry – wpływa na wygląd skóry przez wspomaganie układu odpornościowego i trawienia, syntezę witamin B i hamowanie wzrostu szkodliwych bakterii.

Idziemy nr 26 (869), 26 czerwca 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter