29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy szczepić się przeciwko grypie?

Ocena: 0
2711
W Warszawie wykonywane są bezpłatne szczepienia przeciwko grypie u osób po 65 roku życia, akcja trwa do 5 grudnia. Na grypę można chorować każdego roku, a w niektórych przypadkach nawet częściej. Rodzajem zabezpieczenia przed chorobą jest szczepionka. W Warszawie wykonywane są bezpłatne szczepienia przeciwko grypie u osób po 65 roku życia, akcja trwa do 5 grudnia.

Szczepionka przeciw grypie jest szczepionką poliwalentną, czyli zawierającą kilka typów wirusa grypy. Najczęściej są to trzy zabite szczepy: dwa – wirusa typu A (najczęściej występujący H3N2 i H1N1) oraz jeden szczep wirusa B. Najgroźniejszy jest wirus typu A. Podtypy tego właśnie wirusa najczęściej odpowiadają za epidemie oraz za ciężki przebieg grypy, który może nawet doprowadzic do śmierci. To właśnie wirus typu A potrafi szybko zmieniać strukturę białkową swojej otoczki, sprawiając, że przeciwciała krążące we krwi nie są w stanie go rozpoznać.

Z tego powodu co roku przygotowywana jest nowa szczepionka, opracowywana w warunkach laboratoryjnych. Istnieją nawet różnice między szczepionkami produkowanymi na innych kontynentach w danym roku. Szczepienie nie daje jednak stuprocentowej pewności, że nie zachorujemy.

Grypa jest chorobą bardzo zaraźliwą. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, czyli w czasie kaszlu lub kichania. Wirus namnaża się bardzo szybko, co powoduje, że można zachorować nawet kilka godzin po kontakcie z osobą chorą.

Typowy dla grypy jest nagły i ostry początek. Temperatura ciała może dochodzić do 40 stopni Celsjusza, typowe są bóle mięśni i stawów oraz dreszcze. Często pojawiają się ból głowy i gardła, suchy kaszel, typowe jest znaczne osłabienie. U większości pacjentów grypa ma przebieg łagodny, po kilku dniach pacjent wraca do pełni sił.

Zdarzają się jednak powikłania grypy i te mogą być bardzo groźne. Najczęstsze to zapalenie płuc oraz zapalenie mięśnia serca. Dlatego WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca wykonywanie szczepień u osób szczególnie narażonych na powikłania. Należą do nich osoby po 65 roku życia, pacjenci z przewlekłymi chorobami płuc, wadami serca, niewydolnością nerek i wątroby oraz osoby z obniżoną odpornością. Druga grupa, która powinna być szczepiona, to osoby bardziej narażone na zakażenie, czyli pracownicy służby zdrowia oraz członkowie dużych skupisk ludzkich, na przykład w domach opieki społecznej czy w więzieniach.

Grypy nie należy mylić z przeziębieniem, w którym objawy infekcji narastają stopniowo. Mimo szczepienia przeciwko grypie możemy zachorować na przeziębienie, którego przyczyną jest zakażenie innym wirusem.

Nie każdy może być szczepiony. Przeciwskazaniem jest uczulenie na białko jaj kurzych oraz alergia na składniki szczepionki. Ostra infekcja z podwyższoną temperaturą powyżej 38 st. Celsjusza, ostre choroby zakaźne oraz okres zaostrzenia choroby przewlekłej to sytuacje, kiedy szczepienie należy wykonać później, przynajmniej 3 tygodnie po wyzdrowieniu.

Izabela Pakulska – lekarz
Idziemy nr 43 (475), 26 października 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter