29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czerniak

Ocena: 0
1757

Czerniak to nowotwór skóry, który wcześnie rozpoznany rokuje powrót do zdrowia – ponad 95 proc. pacjentów przeżywa pięć lat.

fot. pexels.com

Za to rozpoznany późno daje złe rokowania, mimo leczenia pięć lat przeżywa tylko około 20 proc. pacjentów. W Polsce rozpoznaje się co roku około 3800 nowych przypadków, w ostatnich latach liczba ta znacząco wzrosła.

Niektórzy pacjenci wymagają szczególnej czujności. Należą do nich osoby z licznymi zmianami skórnymi o charakterze znamion barwnikowych, osoby o jasnej karnacji, często opalające się lub korzystające z solarium, a także pacjenci, u których w rodzinie występowały nowotwory skóry lub którzy sami byli już wcześniej leczeni z tego powodu. U takich osób badanie skóry powinno być wykonane raz w roku już od ukończenia 15. roku życia. Badanie polega na obejrzeniu całego ciała, także w miejscach trudniej dostępnych, takich jak owłosiona skóra, przestrzenie międzypalcowe, zmiany pod paznokciami.

Nie każda zmiana na skórze jest groźna. Szczególnie podejrzane są znamiona istotnie różniące się od pozostałych (tzw. reguła brzydkiego kaczątka), asymetryczne o nierównych brzegach, błękitne, dwukolorowe: szaro-białe, niebiesko-czarne, brązowo-czarne. Zgrubienie, szybkie powiększanie się, zmiana zabarwienia, pojawienie się świądu lub krwawienia z istniejącego wcześniej znamienia to też cechy zmiany podejrzanej. Czerniak może rozwijać się na podłożu już istniejącej zmiany, ale może też powstawać de novo. Każda podejrzana zmiana wymaga wizyty u dermatologa (potrzebne jest skierowanie od lekarza POZ).

Konieczne jest wówczas badanie dermatoskopowe. Polega ono na obejrzeniu za pomocą dermatoskopu wszystkich zmian. Dermatoskop to rodzaj lupy wyposażonej w zestaw specjalnych soczewek, powiększających obraz nawet kilkunastokrotnie, poza tym posiada własne oświetlenie, co daje obraz trójwymiarowy, dzięki czemu można zobaczyć głębsze warstwy skóry oraz rozmieszczenie barwnika. Z dużym prawdopodobieństwem pozwala na wykrycie zmian podejrzanych. Taką zmianę należy wyciąć w całości z marginesem 1–3 mm, z objęciem całej grubości skóry. Jest to tzw. biopsja wycinająca. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym w gabinecie chirurgicznym. Dopiero taki materiał jest diagnozowany mikroskopowo. Diagnostyka różnicowa czerniaka nie jest łatwa, a od niej zależy nie tylko rozpoznanie nowotworu, ale także ocena jego fazy rozwoju, stopnia naciekania i zaawansowania. Od tego zależą dalsze decyzje, takie jak szersze wycięcie blizny, czasem usunięcie niektórych węzłów chłonnych. Ostatnio pojawiły się także nowe metody leczenia, takie jak immunoterapia i terapia celowana.

Pacjent z podejrzaną zmianą skórną powinien być kierowany najpierw do poradni dermatologicznej lub poradni chirurgii onkologicznej, gdzie jest pewność, że zmiana będzie usunięta z odpowiednim marginesem i na całą głębokość skóry.

Usuwanie podejrzanych znamion przez chirurga bez uprzedniej diagnostyki w kierunku czerniaka jest błędem.

Idziemy nr 12/2023

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter