29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czarne i zdrowe

Ocena: 0
929

Jagody to skarbnica cennych substancji: witamin, a także minerałów. Liście i owoce zwierają dużo garbników. Dlatego napar z nich daje szybką poprawę w razie biegunki.

fot. pixabay.com / CC0

Borówka czarna (łac. Vaccinium myrtillus) to dobrze nam znana czarna jagoda lub czernica. Do celów leczniczych stosuje się owoce i liście. Liście należy zbierać wczesną wiosną i późną jesienią. Owoce pojawiają się pod koniec czerwca i w lipcu.

Jagody to skarbnica cennych substancji: witamin A, C, E i K, z grupy B (B1, B2, B3, B9), a także minerałów, takich jak cynk, fosfor, mangan, magnez, miedź, potas, selen, żelazo i inne. Liście i owoce zwierają dużo garbników. Dlatego napar z nich daje szybką poprawę w razie biegunki, nieco słabiej podziała wypicie soku lub zjedzenie ugotowanych owoców. Jagody uszczelniają błonę śluzową jelit, poprawiają ich perystaltykę, działają też przeciw pasożytniczo i poprawiają apetyt. Uwaga: świeże owoce mają działanie przeczyszczające!

Czarne jagody zawierają dużo antyoksydantów (szczególnie suszone). Dzięki walce z wolnymi rodnikami wspomagają one układ krążenia, działają przeciwzapalnie, spowalniają proces starzenia się, poprawiają odporność, obniżają poziom cholesterolu LDL (złego) i podwyższają frakcję cholesterolu HDL (dobrego). Jagody (szczególnie świeże) to owoce, które mogą być jedzone przez osoby chore na cukrzycę. Nawet obniżają poziom cukru we krwi.

Korzystny wpływ jagód na oczy znany jest od dawna. Poprawiają one ostrość widzenia u krótkowidzów i u osób z kurzą ślepotą, stosowane są też w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej. Także osoby pracujące dużo przy komputerze powinny jeść jagody. Znane jest też dobre działanie jagód na skórę: nie tylko przeciwzapalne, ale także wygładzające, nawilżające, hamujące proces starzenia. Z tego powodu stosowane są w kosmetyce.

Świeże owoce można jeść same albo dodać do kefiru, zmiksować i taki koktajl wypić. Można zrobić zupę z jagód lub dodawać je do wypieków, pierogów czy naleśników. Warto mieć w domu syrop lub sok z czarnych jagód. Przepisów jest wiele. Jedna z metod to wsypywanie do słoików po trzy łyżki jagód (umytych) i na nie trzech łyżeczek cukru, i tak do napełnienia słoika. Na końcu uzupełnia się słoik cukrem, zostawia na kilkanaście godzin, a potem pasteryzuje.

Inny przepis: do kilograma umytych i odsączonych owoców dodać półtora kilo cukru, wymieszać, włożyć do wyparzonych słoiczków, dokładnie zakręcić, pasteryzować przez kwadrans. I jeszcze jeden przepis: umyte owoce miksujemy, dodajemy cukier (w proporcjach jak wyżej), podgrzewamy do zagotowania, wkładamy do słoików i pasteryzujemy. Przepisów jest wiele, zapewne każda gospodyni ma swój. Tak przetworzone jagody można spożywać cały rok. Mogą być dodatkiem do deserów, ale także lekarstwem w razie dolegliwości brzusznych.

Warto mieć także suszone jagody albo liście (można je kupić w sklepach z ziołami). W razie biegunki należy je zaparzyć jak herbatkę i wypić.

Nie tylko jagody, ale wszystkie owoce leśne trzeba koniecznie myć przed spożyciem! Mogą się na nich znajdować larwy bąblowca, przenoszone z kałem zwierząt leśnych, np. lisów. Wysoka temperatura nie zabija tych larw.

 

Idziemy nr 28 (717), 14 lipiec 2019 r. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter