29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Choroba letalna? Już nie

Ocena: 0
779

Wady letalne – było o nich głośno po wyroku TK – to ciężkie zaburzenia rozwojowe, które mogą pośrednio lub bezpośrednio doprowadzić do śmierci płodu lub noworodka.

fot.pixabay.com/CC0

Są spowodowane czynnikami genetycznymi lub innymi.

Wada genetyczna, nawet letalna, nie jest „medycznym wskazaniem do aborcji”! Rolą lekarza zawsze jest chronić życie człowieka na każdym etapie jego rozwoju, zapobiegać chorobom i stosować skuteczną terapię. Nauka i medycyna prenatalna wciąż się rozwijają i to, co dawniej było niewyleczalne, obecnie takie nie jest. Przepukliny oponowe i oponowo-rdzeniowe to wady wrodzone związane z rozszczepem kręgosłupa i nieprawidłowym rozwojem układu nerwowego (cewy nerwowej) w 3.-4. tygodniu ciąży. Podczas ciąży ta wada doprowadza do wodogłowia, które uszkadza mózg i prowadzi do porażenia kończyn, zaburzeń pęcherza moczowego.

Prof. Michael Havisson w 1981 r. przeprowadził pierwszą operację wewnątrzmaciczną u dziecka z rozszczepem kręgosłupa. Kolejna dotyczyła Samuela Alexandra Armasa. Podczas badań prenatalnych przeprowadzonych w 14. tygodniu ciąży okazało się, że cierpi on na rozszczepienie kręgosłupa. Wiele osób z otoczenia sugerowało rodzicom aborcję, oni wybrali leczenie. W 1999 r. zoperowano dziecko wewnątrzmacicznie w 21. tygodniu ciąży.

Operację przeprowadził zespół chirurgów z Vanderbilt University w Nashville: dr Joseph Bruner i dr Noel Tulipan, którzy opracowywali technikę korygowania problemów płodowych podczas rozwoju ciąży. Dzięki temu pacjent z „wadą letalną” obecnie uprawia sport, bo wczesna terapia zapobiegła uszkodzeniu rdzenia w okresie prenatalnym. Urodził się bez wodogłowia i bez uszkodzeń mózgu, może się rozwijać, uczyć i trenować, choć porusza się na wózku. Miał szczęście, że rodzice nie zgodzili się na aborcję. „Bez tej choroby nie spotkałbym tylu ludzi, których dziś znam, i nie byłbym częścią drużyny koszykówki na wózkach, która całkowicie zmieniła to, kim jestem. Można by pomyśleć, że rozszczep kręgosłupa jest wadą, ale każdego dnia dziękuję Bogu i dr. Brunerowi za to” – podkreślił Samuel. Zamknięcie przepukliny w życiu płodowym dało dziecku szansę na częściową sprawność ruchową i kontrolę nad wypróżnianiem. Wewnątrzmaciczna operacja, obecnie unowocześnioną metodą fetoskopową, pozwala już przed narodzinami skutecznie leczyć dzieci z ciężką wadą rozwojową, z rozszczepem kręgosłupa. Wiadomo, że taka operacja jest bezpieczniejsza dla matki niż klasyczna operacja.

Wystąpieniu wady letalnej cewy nerwowej można także zapobiegać. W profilaktyce tych chorób nastąpił ogromny postęp. Obecnie zalecane jest podawanie kobietom w okresie przed poczęciem i po zajściu w ciążę wysokich dawek kwasu foliowego, ponieważ badania wykazały, że o ok. 70 proc. zmniejsza to możliwość wystąpienia u płodu wady cewy nerwowej (rozszczep kręgosłupa, bezczaszkowie, przepuklina oponowo-rdzeniowa – zaliczane do wad letalnych. W Polsce od 1997 r. prowadzony jest „Program pierwotnej profilaktyki wad cewy nerwowej”, zapobiegający wystąpieniu danej wady.

Aborcja nie wyleczy dziecka ani matki. Lekarze liczą na to, że zaawansowane technologie chirurgiczne doprowadzą do tego, że większość wad, w tym także genetycznych, będzie można zlikwidować, i to jeszcze zanim dzieci przyjdą na świat.

Idziemy nr 04 (795), 24 stycznia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter