29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Choroba hemoroidalna

Ocena: 4.55
824

Hemoroidy, nazywane także guzkami krwawniczymi, ma każdy człowiek, nawet noworodek.

fot.pixabay.com

Są to poduszeczki bogato unaczynionej gąbczastej tkanki. Dzięki licznym połączeniom tętniczo-żylnym mogą szybko napełniać się krwią, w krótkim czasie znacznie zwiększając swoją objętość. Znajdują się w kanale odbytu ok. 1,5 cm od jego brzegu. Pomagają w utrzymaniu gazów, razem z mięśniami zwieraczami uszczelniają kanał odbytu. Gdy pojawia się bodziec w postaci parcia, guzki opróżniają się z krwi, ułatwiając wypróżnienie. Co by było, gdyby ich nie było!

Jeśli pojawią się zaburzenia odpływu krwi ze splotów żylnych, dochodzi do ich powiększenia, zapalenia czy zakrzepicy i pojawiają się dolegliwości. Mówimy wówczas o chorobie hemoroidalnej albo o żylakach odbytu. Takie dolegliwości dotyczą blisko połowy dorosłych, w tym bardzo często kobiet w ciąży. Pojawia się wówczas świąd, ból, pieczenie, krwawienie, uczucie niepełnego wypróżnienia, brudzenie bielizny z powodu trudności w utrzymaniu higieny.

Hemoroidy mogą znajdować się na zewnątrz, są wówczas wyczuwalne palcem i widoczne jako zgrubienia, guzki wokół odbytu. Istnieją też hemoroidy wewnętrzne, które nie są widoczne, ale można je wyczuć, badając pacjenta przez odbyt (per rectum); widoczne są także podczas badań jelita grubego w czasie rektoskopii czy kolonoskopii.

Przyczyn powiększenia hemoroidów jest wiele; najważniejsze to siedzący tryb życia i zaparcia. Z wiekiem żylaki odbytu pojawiają się częściej, istnieją także genetyczne predyspozycje do ich powstawania. W ciąży choroba hemoroidalna jest szczególnie dokuczliwa. Przyczyną jest utrudniony odpływ krwi spowodowany uciskiem powiększonej macicy na naczynia. Na szczęście po porodzie zwykle znikają.

Rozpoznanie powiększonych hemoroidów nie jest trudne, wystarcza badanie per rectum, które może wykonać lekarz rodzinny. Jeśli pacjent wymaga dokładniejszej diagnostyki, kierowany jest do proktologa.

Wnikliwej diagnostyki wymaga obecność krwi w kale. Krew na powierzchni kału może pojawić się na skutek pęknięcia naczynka, szczególnie gdy kał jest twardy. Należy jednak upewnić się, czy jest to jedyne źródło krwawienia. Pacjent powinien mieć wykonaną rektoskopię, a czasem nawet kolonoskopię.

Zapobieganie powstawaniu, a potem leczenie żylaków odbytu trzeba zacząć od odpowiedniej diety, czyli takiej, aby nie dochodziło do zaparć. Najważniejsze jest wypijanie dużej ilości płynów (minimum 2 litry), spożywanie pokarmów bogatych w błonnik (szczególnie warzywa, kasze), ograniczenie w diecie słodyczy i jasnego pieczywa, unikanie potraw wzdymających, czekolady i mocnej herbaty.

Przy dokuczliwym świądzie, pieczeniu można stosować tabletki, maści, żele lub czopki działające przeciwzapalnie i zmniejszające przekrwienie i dolegliwości. Niektóre są dostępne bez recepty. Dużą ulgę przynoszą nasiadówki z ziół. Polecam korę dębu, kozieradkę, skrzyp polny i rumianek.

Jeśli takie sposoby nie pomagają, stosuje się nowoczesne metody, takie jak „gumkowanie”, laseroterapia czy skleroterapia. Niestety, te zabiegi wykonuje się obecnie komercyjnie. Jeśli hemoroidy są bardzo duże, gdy dochodzi do zakrzepu lub jeśli pojawiają się uporczywe krwawienia, konieczna może być operacja.

Idziemy nr 40 (831), 03 października 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter