18 października
piątek
Juliana, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bolesne sprawy dziewcząt

Ocena: 0
533

Bolesne miesiączkowanie pojawia się na ogół kilka miesięcy po pierwszym krwawieniu, wraz z pojawieniem się cykli owulacyjnych.

fot. maxpixel.net / CC0

Około 30 proc. dziewcząt podczas miesiączki cierpi bóle o charakterze skurczowym, nasilone w podbrzuszu i okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Towarzyszą im mdłości, wymioty, bezsenność, zawroty i bóle głowy, biegunki, drżenie rąk, kołatanie serca oraz osłabienie. Szczególnie pierwszy dzień menstruacji utrudnia udział w zajęciach szkolnych i WF. Bolesne miesiączkowanie często zanika dopiero po porodzie naturalnym, kiedy bardzo wąski u dziewcząt kanał szyjki macicy zostaje rozciągnięty, a macica z pozycji tyłozgiętej, związanej z silnymi bólami, przyjmuje pozycję bardziej prostą.

Bolesne miesiączkowanie pojawia się na ogół kilka miesięcy po pierwszym krwawieniu, wraz z pojawieniem się cykli owulacyjnych. Przyczyn bólu jest wiele i przed leczeniem należy przeprowadzić diagnostykę ginekologiczną, by wykluczyć ewentualne przyczyny chorobowe. Ból może być bowiem nasilony przy stanach zapalnych w miednicy mniejszej, guzach, endometriozie, polipach, mięśniakach i wadach wrodzonych macicy, a także celiakii i zespole jelita drażliwego.

Ból miesiączkowy wiąże się ze stężeniem prostaglandyn wydzielanych w śluzówce macicy podczas cykli z uwolnieniem komórki jajowej. To prostaglandyny pobudzają miejscowo skurcze, które zmniejszają przepływ krwi przez macicę, powodując jej niedotlenienie. Dlatego u kobiet palących papierosy obserwuje się nasilenie bolesnych miesiączek – bo nikotyna obkurcza naczynia i wywołuje niedotlenienie tkanek. Przez naczynia krwionośne prostaglandyny docierają do innych narządów i wywołują bóle głowy, nudności oraz wymioty.

W leczeniu bólu miesiączkowego skuteczne jest stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które zmniejszają syntezę prostaglandyn. Podaje się je od początku miesiączki przez kilka dni. Poleca się zwłaszcza nimesulid (2 x 100 mg), ketoprofen (2 x 100 mg), kwas mefenamowy (3 x 500 mg), naproksen (3 x 250-500 mg) lub ibuprofen (3 x 200-400 mg). Leki najlepiej zażywać w trakcie posiłków. Niewskazane jest przyjmowanie dwóch różnych środków tym samym czasie. U dziewcząt mających zespół napięcia poprzedzający miesiączkę można podać leki tuż przed początkiem okresu (wyprzedzenie bólu).

Nie zaleca się podawania kwasu acetylosalicylowego (Aspiryny, Polopiryny), ponieważ zaburza krzepnięcie i może przedłużać miesiączkę oraz zwiększać jej obfitość. Z koli No-Spa bardzo obniża ciśnienie, sprzyjając zasłabnięciom (nastolatki mają niskie ciśnienie), oraz nasila krwawienie, co potęguje ból. Nie zaleca się nastolatkom tabletek antykoncepcyjnych, które, choć u 50 proc. pacjentek skutecznie znoszą ból przez niwelowanie jajeczkowania, to jednak wywołują wiele powikłań zakrzepowo-zatorowych, zaburzenia nastroju i nadwagę. Warto zastosować także metody niefarmakologiczne: ćwiczenia relaksacyjne, masaż, dietę lekkostrawną, okłady rozgrzewające, elektrostymulację (TENS), spacer. Pamiętajmy że nastrój dziewczynki jest w tych dniach obniżony – warto ją wspierać, zamiast stawiać akurat w tych dniach wymagania.

 

Idziemy nr 23 (712), 9 czerwiec 2019 r. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 października

Pan stanął przy mnie i wzmocnił mnie, żeby się przeze mnie dopełniło głoszenie Ewangelii

Dziś w Kościele:
piątek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ święto św. Łukasza, ewangelisty
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Tm 4,9-17a, Ps 145, Łk 10, 1-9
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -