29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bolące stopy

Ocena: 4.3
5525
Ból pięty występujący w czasie chodzenia, a później nawet w spoczynku, to typowa dolegliwość u pacjenta z ostrogą piętową.
Przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe tzw. guza piętowego. Na skutek drażnienia kości piętowej pojawia się narośl kostna, która wywołuje przewlekły stan zapalny.

Rozpoznanie stawia się na podstawie badania: uciśnięcie pięty od strony podeszwy powoduje ból, badanie radiologiczne potwierdza rozpoznanie.

Przyczyny powstawania ostrogi nie są do końca znane. Jej wystąpieniu sprzyja długotrwała praca w pozycji stojącej, nadwaga, niewygodne obuwie, nieprawidłowo wygojone wcześniejsze urazy stopy. Leczenie ostrogi jest trudne i długotrwałe, często sprowadza się do zmniejszenia dolegliwości. Ulgę przynoszą wkładki ortopedyczne oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Także masaże i stosowanie ultradźwięków mogą zmniejszyć dolegliwości. Czasem, gdy deformacja stopy jest duża, należy rozważyć leczenie operacyjne, jednak nie zawsze jest ono skuteczne.

Innym schorzeniem dotyczącym stóp jest paluch koślawy, czyli haluks. Częściej występuje u kobiet. Istnieją genetyczne predyspozycje do występowania tej wady. Duże znaczenie w jej powstawaniu ma także nieodpowiednie obuwie – wysokie obcasy i wąskie noski powodują nieprawidłowe ułożenie stopy, przeciążenie niektórych mięśni. Tu także wielogodzinne przebywanie w pozycji stojącej oraz nadwaga mogą przyspieszyć pojawienie się zmian. Problem nie dotyczy tylko deformacji, zmienia się mechanika stopy. U zdrowego człowieka paluch jest istotnym punktem podparcia w czasie chodzenia, tu ciężar ciała rozkłada się na inne struktury stopy. W leczeniu stosuje się wkładki ortopedyczne przywracające prawidłowe ustawienie palucha. W wielu przypadkach konieczny jest zabieg operacyjny, szczególnie gdy pojawia się stan zapalny stawów stopy.

Stan zapalny palucha, a dokładniej stawu śródstopno-paliczkowego palucha, to typowy obraz ataku dny moczanowej. Staw jest obrzęknięty, zaczerwieniony, bolesny. Może występować podwyższona temperatura ciała, uczucie osłabienia. Choroba może dotyczyć różnych stawów, najczęściej właśnie stawu palucha, nazywana jest wówczas podagrą. Wymaga stosowania specjalnej diety, podawania leków zapobiegających nadmiernemu gromadzeniu się kwasu moczowego, a w przypadku ostrego napadu konieczne jest intensywne leczenie przeciwzapalne. Nieleczona dna moczanowa może dawać wiele powikłań. Dna jest chorobą przewlekłą, jej pojawienie nie jest zależne ani od noszonego obuwia, ani od innych zewnętrznych czynników. Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi jest bardzo częsty, dlatego celowym wydaje się poświęcenie dnie moczanowej osobnego tekstu.

Izabela Pakulska - lekarz
Idziemy nr 17 (398), 28 kwietnia 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter