29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bezsenność nastolatka

Ocena: 0
2950

Intensywne korzystanie z urządzeń elektronicznych zwiększa ryzyko depresji.

fot. Pixabay, CC0

Wielu rodziców niepokoi się zaburzeniami snu u dziecka: niemożnością zaśnięcia, wybudzaniem się w nocy lub niespokojnym snem. Bywa, że obawiają się poważnej choroby. Pytają o leki nasenne oraz skierowanie na pobranie krwi lub do psychologa. Jednak w pierwszej kolejności warto zainteresować się, jak dziecko spędza czas przed położeniem się na spoczynek nocny do łóżka.

Coraz częściej słyszę, że dzieci zasypiają z komórką (!) i mają swobodny dostęp do telewizora umieszonego w swojej sypialni (!). Tymczasem badania kliniczne w Stony Brook University, z udziałem ponad 2 tys. nastolatków, wykazały, że codzienne intensywne korzystanie z urządzeń elektronicznych zdecydowanie zwiększa u młodzieży ryzyko rozwoju objawów depresji. Jest to częściowo związane z pogorszeniem się jakości snu. Sami szesnastolatkowie biorący udział w badaniu zgłaszali lekarzom zaburzenia zasypiania, a także ciągłości snu (nagłe wybudzenia, niepokojące sny) oraz skrócenie całkowitego czasu snu w ciągu nocy.

Współcześnie dostęp do laptopa, tabletu czy smartfona jest łatwy, wybór tego typu urządzeń – ogromny, a sposoby aktywnego z nich korzystania – bardzo różnorodne i często pochłaniające młodego człowieka przez kilka godzin dziennie, co powoduje wyłączenie go z aktywności ruchowej i spotkań towarzyskich.

W opisanym badaniu – projekcie pani dr Xian Stelli Li – naukowcy z kilku amerykańskich ośrodków badawczych obserwowali cztery różne formy aktywności szesnastolatków zgłaszających objawy depresji. Były to: korzystanie z komunikatorów internetowych, przeglądanie stron w sieci, oglądanie filmów i telewizji oraz granie w rzeczywistości wirtualnej. We wszystkich tych przypadkach bezsenność nastolatka była powiązana z nasileniem objawów depresyjnych.

Zdaniem lekarzy, konieczne jest zapobieganie pojawieniu się jakichkolwiek objawów depresji. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele oraz personel służby zdrowia powinni odpowiednio edukować nastolatków i ograniczać ich czas spędzany przed ekranem (wszelkiego rodzaju). Jest to skuteczny sposób poprawy jakości snu i profilaktyki stanów depresyjnych.

Uzyskane wyniki badań sugerują, że nadmierny kontakt z telewizją czy laptopem może być groźny także dla dorosłych. Niekorzystny wpływ mediów społecznościowych i nadużywania ekranów wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne i może utrzymywać się także po osiągnięciu dorosłości. Od strony medycznej niepokojący jest wzrost liczby dzieci poniżej piątego roku życia nagminnie uspokajanych i usypianych za pomocą telefonu komórkowego. W tym wypadku znacznie więcej zależy od umiejętnego prowadzenia dziecka przez rodzica już od pierwszych lat życia, niż od lekarza.

Idziemy nr 27 (665), 8 lipca 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter