24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Alergia na kurz

Ocena: 0
5980
Najczęstszą przyczyną alergii wziewnej jest kurz domowy, w którym znajduje się mnóstwo różnorodnych cząsteczek. Zdecydowanie najważniejszym składnikiem (alergenem) wywołującym wiele przykrych dolegliwości są roztocza. To mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem pajęczaki, które bardzo chętnie żywią się naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Roztocza można znaleźć w zasadzie w każdym domu, a najwięcej w takich miejscach, gdzie jest ciepło i wilgotno, gdzie jest dużo kurzu i słaba wentylacja, w pomieszczeniach rzadko wietrzonych.

Uczulenia na roztocza powodują rozmaite objawy chorobowe. Często pojawia się katar, kichanie, swędzenie nosa, łzawienie i obrzęk spojówek, czasem drapanie w gardle. Niepokojącym objawem jest suchy napadowy kaszel i duszności astmatyczne. Mogą występować również różnorodne wysypki skórne. Roztocza wywołują objawy kliniczne przez cały rok, ale najbardziej dokuczają alergikom jesienią, kiedy rozpoczyna się okres grzewczy. Przy podejrzeniu alergii należy zawsze zasięgnąć porady lekarza specjalisty, który najpierw zleci badania diagnostyczne, a potem zastosuje właściwą terapię.

W każdej alergii podstawą leczenia jest eliminacja szkodliwego alergenu. W przypadku uczulenia na roztocza jest to niezwykle trudne zadanie, bo kurz jest właściwie wszędzie i walka z nim nigdy się nie kończy. W domu osoby uczulonej na roztocza należy stworzyć warunki utrudniające ich rozwój i rozmnażanie. Konieczne jest częste, codzienne sprzątanie. Zalecane jest używanie odkurzacza z filtrem HEPA, pochłaniającym roztocza. Wskazane jest częste wietrzenie pomieszczeń oraz utrzymywanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. W domu alergika powinno być dość chłodno i sucho, bo w takich warunkach roztocza słabiej się rozmnażają. Podłogi, parapety, półki, szafki należy przecierać na mokro, a następnie szybko osuszać powierzchnię. Nie wolno używać nawilżacza ani suszyć w pokoju prania.

W mieszkaniu należy zmniejszyć ilość zabawek, bibelotów, książek i rozmaitych drobiazgów gromadzących kurz. Podłoga powinna być gładka, wygodna do zmywania, meble proste, a firanki i zasłony cienkie, łatwe do prania. Dywany, wykładziny, kotary, grube narzuty należy bezwzględnie usunąć. Trzeba również zlikwidować puchowe kołdry i poduszki oraz pledy i ubrania z prawdziwej wełny (roztocza lubią pierze i wełnę). Warto kupić antyalergiczną pościel oraz specjalne pokrowce, które nie przepuszczają roztoczy. Pościel należy prać często. Latem, kiedy jest słonecznie i gorąco, oraz zimą, szczególnie w mroźne dni, wskazane jest wietrzenie pościeli, co na pewno zmniejszy ilość cząsteczek alergenowych. Pomocne będą również preparaty w postaci proszku i aerozolu niszczące roztocza (allergoff, acarosan – do kupienia w aptece bez recepty).

Niestety, całkowite wyeliminowanie kurzu i roztoczy nie jest możliwe, dlatego zazwyczaj dodatkowo należy stosować leki łagodzące objawy chorobowe. Skuteczną i dobrą formą leczenia jest odczulanie.


Ewa Najberg – doktor medycyny
Idziemy nr 44 (321), 30 października 2011 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter