28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warzywne wyzwania

Ocena: 4.5
4270

Wiele razy słyszałam opowieści osób, które podjęły tzw. post Daniela, czyli przez pewien czas jadły tylko warzywa i niektóre owoce.

Fot. pixabay.com / CC0

Zawsze wydawało mi się to niewykonalne. Nigdy bym się nie spodziewała, że na taki post zdecyduje się mój mąż – a jednak, udało mu się wytrwać dwa tygodnie. Przez ten czas przygotowywałam dla niego posiłki. Stanowiło to dla mnie ogromne wyzwanie kulinarne, bo miałam ambicję, żeby jedzenie było różnorodne, ładnie podane i smaczne. Do tej pory nie wyobrażałam sobie sałatki bez dodatku oliwy ani warzyw na ciepło bez podsmażonej cebulki i czosnku. Do zup zawsze dodawałam tłuszcz i ziemniaki. Tymczasem okazało się, że bez powyższych składników potrawy mogą smakować równie dobrze – trzeba je tylko umiejętnie przyprawić. Mąż zachwycał się zupą, która zawierała tylko duszoną cukinię, paprykę, czosnek i świeżą bazylię. Równie smaczna była papryka faszerowana zmiksowanymi jarzynami czy gołąbki z warzywnym farszem. Najwięcej sytości dawała duszona kapusta z cebulą i pomidorami. Rarytasem był zielony koktajl z jabłkiem, natką pietruszki i sokiem z cytryny.

W internecie znalazłam mnóstwo przepisów zgodnych z zasadami postu warzywno-owocowego. Są nawet takie smakołyki jak makaron z cukinii z sosem pomidorowym albo szarlotka, czyli pieczone jabłka na spodzie z marchwi lub dyni (niestety nie smakują jak ciasto). Zdumiewająco dużo zastosowań ma kalafior: można z niego zrobić pieczone kotleciki (jednak trochę się rozpadają), spód do pizzy, „kalafiornicę” (zamiast jajecznicy), majonez, a nawet ryż (surowy kalafior drobno starty na tarce).

W czasie postu braliśmy udział w dwóch rodzinnych przyjęciach – to było dla męża najtrudniejsze, gdy czuł zapach mięsa i widział pięknie udekorowane ciasta. Nie złamał się jednak i ze smakiem jadł chłodnik litewski (z wodą zamiast kefiru), surówkę z kapusty kiszonej oraz buraczki z cebulką i jabłkiem (bez tłuszczu).

Na tym nie kończyły się wyzwania. W trakcie postu przypadała akurat nasza rocznica ślubu, a z tej okazji zwykle gotuję dla męża coś wyjątkowego. Tym razem miałam niewielkie pole manewru, więc w ramach świętowania na każdej potrawie ułożyłam wzór w kształcie serca – ze szczypiorku, natki albo z pomidorów. A do pracy zapakowałam mu serduszka wycięte z papryki i rzodkiewki.

LEKKA SAŁATKA

Składniki: 4 marchewki * 3 ogórki kiszone * 1 jabłko * ½ papryki * ½ cebuli * garść kiełków brokuła * kilka różyczek kalafiora * sól * pieprz * sok z cytryny

Sposób przygotowania: Marchewkę i kalafior ugotować. Marchew pokroić w kostkę, podobnie jabłko, ogórki, paprykę i cebulę. Dokładnie wymieszać i doprawić. Kalafior zmiksować w blenderze na gładki sos, dodać sól, pieprz i sok z cytryny. Sałatkę wymieszać z kalafiorowym „majonezem”, udekorować kiełkami.

 

Idziemy nr 25 (714), 23 czerwiec 2019 r. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter