29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tajemnica piekarnika

Ocena: 3.5
11345
Często zdarza się, że ktoś bierze od nas przepis na ciasto, a później dziwi się, że jego wypiek wcale się nie udał i ciasto nie było takie samo. Czyżby tak duże znaczenie miała firma mąki albo temperatura masła? Możliwe. Ale wyjaśnieniem zagadki może być też sposób pieczenia.

Przykładem takiego ciasta jest strzępiec, mój „rodzinny” wypiek. Próbowałam już różnych jego wersji – a popularna jest też nazwa „pleśniak” – ale nigdzie nie smakował tak, jak u nas w domu. Inspiracja pochodzi od placka ze śliwkami i kruszonką pieczonego jeszcze przez moją babcię. Mama zmodyfikowała przepis, dodając dżem z czarnej porzeczki i pianę z białek. Kiedy byłam mała, fascynowało mnie, że rodzice nie wyrabiali ciasta w garnku, tylko wprost na stole. Mama usypywała na blacie górę mąki, robiła na środku dołek i wbijała żółtka. Tata silnymi ramionami zagniatał gładką kulę ciasta, rozkosznie pachnącego masłem. Ja skwapliwie asystowałam przy wylepianiu blachy, wylizywaniu łyżki po dżemie i garnka po pianie.

Strzępiec wszędzie zdobywał ogromne uznanie, więc wiele osób próbowało go upiec według naszego przepisu. Najczęściej wracały z pytaniem: „jak to robicie, że piana wam nie opada?!”. Wyjaśnialiśmy, że nie jest to zasługa żadnych szczególnych umiejętności – raczej naszego piekarnika starego typu, który nie ma funkcji pieczenia od góry ani z termoobiegiem, tylko jedną, najzwyklejszą: od dołu. Przez to często nie udają się w nim inne ciasta, ale akurat strzępiec takiego właśnie pieczenia potrzebuje: powoli, na najwyższej półce. Żeby piana nie opadła, ciasto trzeba wyjąć z pieca już po 50 minutach (maksymalnie 55). Sztywność piany zapewnia też dodatek szczypty soli i dużej ilości cukru.

Niepowtarzalny charakter nadaje strzępcowi połączenie słonego ciasta, kwaśnego dżemu i słodkiej piany. Czasem dla urozmaicenia używamy dżemu mirabelkowego albo jabłkowego, ale to właśnie porzeczkowy smakuje najlepiej. „Luksusowa” wersja strzępca wymyślona przez naszą sąsiadkę zawiera jeszcze rodzynki, orzechy włoskie i startą czekoladę ułożone na warstwie dżemu. Ale uwaga: trzeba wtedy dodać do piany mniej cukru, żeby zachować wyrazisty smak porzeczek.

NASZ STRZĘPIEC

Składniki: 3 szklanki mąki • 5 jajek • 250 g miękkiego masła • 1 łyżeczka proszku do pieczenia • pół łyżeczki soli • słoik dżemu lub konfitur z czarnej porzeczki • niepełna szklanka cukru.

Sposób przygotowania: Żółtka połączyć z mąką, proszkiem do pieczenia, solą i masłem, i zagnieść z nich ciasto. Podzielić je na dwie części: ok. 1/3 wstawić do lodówki, a resztą wylepić blachę posmarowaną masłem i wysypaną bułką tartą. Warstwę ciasta posmarować dżemem. Do białek dodać szczyptę soli i ubić pianę. Wsypać cukier i jeszcze chwilę miksować, wyłożyć na ciasto. Resztę ciasta z lodówki zetrzeć na tarce wprost na pianę, żeby utworzyła się kruszonka. Piec w temperaturze 180 st. przez 50 minut, w trybie „od dołu”, na najwyższej półce. Przed rozkrojeniem trzeba poczekać, co najmniej kilka godzin, żeby z ciasta nie wypłynął dżem. Może być przechowywane bez lodówki ok. 3 dni, choć lepiej zjeść je szybciej, bo w lodówce twardnieje.

Hanna Dębska
fot. Hanna Dębska
Idziemy nr 26 (458), 29 czerwca 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter