28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sposób na owsiankę

Ocena: 0
2004

Chcesz się zdrowo odżywiać? Jedz na śniadanie płatki owsiane – słyszymy często. Ale jak przyrządzić dobrą owsiankę, która nie będzie rozgotowana i zachowa wyrazisty smak?

Największe znaczenie ma rodzaj płatków. Producenci zwykle wyróżniają trzy kategorie: płatki wytwarzane z całego ziarna owsa, płatki „górskie” z pokrojonego ziarna oraz „błyskawiczne”, z ziarna poddanego dodatkowej obróbce termicznej. To rozróżnienie nie jest jednak oczywiste, bo płatki tego samego rodzaju wyprodukowane przez dwie różne firmy mogą smakować zupełnie inaczej. Najlepiej wybierać płatki z całego ziarna – takie, które nie mają na etykiecie określenia „górskie” ani „błyskawiczne”, lecz po prostu „płatki owsiane”. Można przyjąć generalną zasadę: im twardsze płatki, tym lepsze. Najsmaczniejszą owsiankę przyrządzimy z takich płatków, których nie dałoby się zjeść na surowo.

Smak owsianki zależy też od sposobu przygotowania. Ja sama od wielu lat stosuję sprawdzoną metodę: gotuję płatki przez minutę w małej ilości wody, pod przykryciem, a następnie zostawiam je w garnku jeszcze na 15 minut, aż wchłoną cały płyn. Smakują wtedy jak makaron ugotowany al dente – są lekko twarde i nie rozpadają się. Można je jeść nawet bez żadnych przypraw, przegryzając tylko migdałami i jabłkiem.

Kolejny sposób to prażenie płatków na patelni na bardzo małym ogniu, co nadaje im chrupkości i ciekawego posmaku. Dobrze sprawdzają się jako dodatek do płatków ugotowanych.

Wielu osobom owsianka kojarzy się z nieapetyczną rozgotowaną papką – prawdopodobnie dlatego, że używają płatków błyskawicznych. Ich przygotowanie jest co prawda szybsze niż tych zwykłych, lecz smak i konsystencja pozostawiają wiele do życzenia. Jeśli ktoś mimo to chce przyrządzać owsiankę z płatków błyskawicznych, najlepszy efekt uzyska nie gotując ich, lecz po prostu zalewając wrzątkiem.

Inny rodzaj owsianki, która nie wymaga gotowania, to tzw. surówka piękności stosowana niegdyś przez słynną Helenę Rubinstein jako kuracja poprawiająca wygląd skóry, włosów i paznokci. Płatki należy zalać zimną przegotowaną wodą i pozostawić na całą noc. Rano dodać trochę miodu i soku z cytryny, jogurt lub mleko, owoce oraz pestki słonecznika lub dyni.

 

OWSIANKA MARCHEWKOWO-GRUSZKOWA

Składniki: 8 łyżek płatków owsianych (nie błyskawicznych), 250 ml wody, 1 marchewka, 1 gruszka, 5 suszonych śliwek, 4 łyżki wiórków kokosowych, 15 g gorzkiej czekolady, ½ łyżeczki sproszkowanego imbiru

Sposób przygotowania: 5 łyżek płatków owsianych zalać wodą, doprowadzić do wrzenia, gotować pod przykryciem przez pół minuty, następnie zgasić gaz i zostawić na kuchence jeszcze przez 15 min., aż płatki wchłoną płyn. Pozostałą część płatków wysypać na suchą patelnię i prażyć na małym ogniu, mieszając, aż płatki się przyrumienią. Obraną marchewkę i gruszkę oraz czekoladę zetrzeć na tarce. Wymieszać z ugotowanymi i uprażonymi płatkami, dodać pokrojone śliwki i wiórki kokosowe, doprawić imbirem.

Hanna Dębska
fot. Hanna Dębska/Idziemy
Idziemy nr 3 (537), 17 stycznia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter