28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sól i cukier

Ocena: 0
510

Nazwa „szwedzki stół” nie wzięła się znikąd

– Nazwa „szwedzki stół” nie wzięła się znikąd. Gdy organizuje się tam większy rodzinny obiad czy przyjęcie, to przystawki – zazwyczaj śledź i różnego rodzaju sery – stoją w osobnym miejscu. Podchodzi się tam z talerzykiem, nakłada jedzenie i dopiero wtedy siada przy głównym stole, na którym zazwyczaj jest tylko sól, pieprz, pieczywo i napoje. Później najczęściej podawane są sałatki czy zimne dania mięsne. Dopiero w dalszej kolejności ciepły posiłek, najczęściej ryba. A na koniec koniecznie kawa i deser – opowiada Agnieszka Tercjak, która co roku przynajmniej kilka wakacyjnych dni spędza u rodziny niedaleko Malmö.

– Ze względu na położenie Szwecji nad dwoma morzami – Bałtyckim i Północnym – podstawą tamtejszej kuchni są oczywiście ryby i wszelkie owoce morza. Chyba najbardziej popularny jest śledź. Szwedzi podają go w przeróżnych postaciach, na słodko, na słono, ostro i kwaśno – wymienia Agnieszka.

Legendarny jest Surströmming, czyli śledź kiszony. Krąży opowieść, że danie to jest kulinarną pomyłką z czasów konfliktu Szwecji z Hansą. Nieprzyjazne stosunki z Lubeką wiązały się z ograniczeniem dostaw soli. W rezultacie do zasolenia śledzi użyto jej za mało i ryby się ukisiły. Surströmming słynie przede wszystkim z tego, że wydziela bardzo intensywną i niezwykle nieprzyjemną woń.

– Miejscowi śmieją się, że tylko Szwedzi mogą zjeść Surströmming, bo tego zapachu nikt inny nie jest w stanie przetrzymać. Ja przeżyłam, ale nie wyobrażam sobie tego jeść – opowiada Agnieszka. – Zresztą od tej potrawy się już powoli odchodzi. Starsze pokolenie jeszcze kupuje kiszonego śledzia, młodzi coraz częściej wykreślają go ze swojego jadłospisu – dodaje.

Powszechnie znanym szwedzkim daniem są też Köttbullar – czyli mięsne klopsiki, podawane z purée ziemniaczanym i konfiturą z borówek. – W Szwecji bardzo popularne jest serwowanie konfitur do dań mięsnych. Najczęściej robione są one z borówek lub żurawiny. Czasem zdarza się też czarna porzeczka – wyjaśnia Agnieszka. – Szwedzi lubią dania na słodko. Bardzo często nawet śledzie są lekko słodkawe, bo Szwedzi dodają do marynaty miód albo cukier. Kochają też łakocie, które według mnie są strasznie słodkie – mówi dziewczyna. Poleca jednak bułeczki cynamonowe. Idealne na jesienne wieczory, gdy za oknem iście skandynawska pogoda.

 

BUŁECZKI CYNAMONOWE

Składniki: Ciasto: 50g drożdży, ½ litra mleka, 125g masła, 2 jajka, pół łyżeczki soli, ½ szklanki cukru, ok. 6 szklanek mąki. Nadzienie: 125 g masła, 2/3 szklanki cukru, 3 łyżki cynamonu oraz jajko do posmarowania bułeczek i cukier do posypania.

Sposób przygotowania: Pokruszone drożdże wrzucić do miski, zalać mlekiem podgrzanym do 37°C. Mieszać, dopóki drożdże się nie rozpuszczą. Dodać jajka, sól, cukier i mąkę. Wmieszać i dodawać po kawałku masło. Wyrabiać do momentu, aż ciasto będzie odstawało od ręki. Zostawić do wyrośnięcia na 45 minut. Wymieszać ze sobą wszystkie składniki nadzienia. Wyrośnięte ciasto podzielić na dwie części. Każdą z nich rozwałkować, posmarować nadzieniem, zwinąć w rulon i pokroić na plastry grubości ok. 2.cm. „Ślimaczki” umieścić w papierowych papilotkach. Bułeczki zostawić do wyrośnięcia na 30 minut. Posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać cukrem. Piec ok. 8 min w temperaturze 250°C.

Idziemy nr 38 (624), 17 września 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter