20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Samo zdrowie!

Ocena: 0
305

Czy odpowiednie odżywianie może zapobiec nowotworom? Jakie produkty należy jeść częściej, a jakich unikać?

O obecnym stanie wiedzy na ten temat debatowano podczas II Narodowego Kongresu Żywieniowego, który odbywał się parę miesięcy temu w Warszawie.

– Przestańmy się bać raka. Na podstawie aktualnej wiedzy naukowej wiemy już, że nawet połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki zdrowemu żywieniu i aktywności fizycznej – mówił podczas kongresu prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia. Jak zaznaczył, według najnowszych badań (prowadzonych m.in. przez IARC – Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem) do rozwoju nowotworów złośliwych najbardziej przyczynia się otyłość. – Nadmierna masa ciała jest ważnym czynnikiem ryzyka czternastu najczęściej występujących nowotworów. Ryzyko to rośnie wraz ze wzrostem BMI oraz wielkością obwodu talii czy też otłuszczeniem ciała – wyjaśniał.

Według ekspertów IARC, najbardziej rakotwórczym produktem jest przetworzone mięso – poddane wędzeniu, konserwowaniu, soleniu lub zawierające dodatek konserwantów. Spożywanie 50 g takiego mięsa dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego aż o 18 proc. Niekorzystnie działa także czerwone mięso (wołowina, wieprzowina, jagnięcina) – zaleca się ograniczenie jego ilości do 500 g tygodniowo. Do powstawania nowotworów żołądka przyczynia się także nadmiar soli – maksymalna ilość to 5 g dziennie.

Aby zapobiec nowotworom jelita grubego, jamy ustnej, gardła i płuc, powinniśmy jeść więcej pełnoziarnistych produktów zbożowych i nasion roślin strączkowych – tak by dostarczyć organizmowi minimum 25 g błonnika dziennie oraz co najmniej 400-600 g owoców i warzyw niskoskrobiowych w ciągu dnia. Chodzi szczególnie o brokuły, sałaty, ogórki, szpinak, kapustę, seler naciowy, pietruszkę, cebulę, czosnek.

W ciągu ostatnich 25 lat w Polsce spadła liczba zachorowań na raka żołądka, trzustki, wątroby, przełyku i pęcherzyka żółciowego, wciąż jednak zwiększa się zachorowalność na raka jelita grubego czy odbytnicy. Według badań IŻŻ, Polacy po 1990 r. w dużej mierze poprawili swoje nawyki żywieniowe, jednak mają jeszcze wiele do zrobienia: powinni pić mniej alkoholu, spożywać więcej produktów mlecznych oraz ryb, które są źródłem witaminy D.

 

ZIELONY KOKTAJL

Składniki: 2 garście świeżego szpinaku, 2 łodygi selera naciowego, 1 jabłko, 1 kiwi, 1 banan, ½ awokado, 1 łyżka soku z cytryny, 150 ml wody, 100 g jogurtu naturalnego, ½ łyżeczki sproszkowanego imbiru

Sposób przygotowania: Jabłko, kiwi, banana i awokado umyć, obrać i pokroić na kawałki, wrzucić do blendera kielichowego. Dodać pokrojone łodygi selera, opłukane liście szpinaku, jogurt i imbir, wlać wodę i sok z cytryny. Wszystko dokładnie zmiksować.

Idziemy nr 19 (605), 7 maja 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter