29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przyprawione smaki

Ocena: 0
3086
Pomidory i oregano czynią potrawę włoską, wino i estragon – francuską. Kwaśna śmietana zamienia ją w rosyjską, cytryna i cynamon – w grecką, a sos sojowy w danie chińskie – wszystko dzięki kilku magicznym ziarenkom czy listkom. Przyprawy mają wielką moc. – Wiele lat temu u koleżanki zobaczyłam szafkę z przyprawami od babci. Co to był za aromat! Bazylia miała piękny zielony kolor, a nie „sklepowy” – sinoszary. Podobnie było z wieloma innymi, nieznanymi mi wtedy ziołami – zachwyca się Bożena Wolanin, właścicielka sklepiku z przyprawami na warszawskim Żoliborzu. – Taki sklepik stał się wówczas moim marzeniem.

Dziś typowymi „polskimi przyprawami” są wegeta, kostka rosołowa i maggie. – Kiedyś byłam w laboratorium pewnej niemieckiej firmy i widziałam, jak działa glutaminian sodu, który dodawany jest do tych – i wielu innych – produktów. Wygląda to mniej więcej tak: jeden kryształek tej substancji kładzie się na plasterku cebuli, wołowiny czy kurczaka, a po chwili smak i zapach przechodzi z nich na ów kryształek. Rozdrabnia się go potem i dodaje do jedzenia – opowiada właścicielka sklepiku. – Nic nie zastąpi naturalnych, pachnących i zdrowych przypraw.

A te są przecież na wyciągnięcie ręki. Wiele mieszanek można też przygotować w domu.

– Zioła należy zbierać w słoneczne dni, około południa, aby zdążyła wyschnąć poranna rosa. Zbiory trzeba szybko wysuszyć, rozkładając je, by się nie zaparzały, nie odbarwiały i nie pleśniały. Nie można tego robić zbyt długo, ponieważ osiada na nich kurz, ciemnieją i tracą walory smakowe oraz zdrowotne – tłumaczy pani Bożena. Przechowywać je należy w płóciennych lub papierowych torebkach albo szczelnych słoikach z ciemnego szkła. Zioła mogą wówczas zachować świeżość do 15 miesięcy, ale tylko jeśli są dobrze wysuszone.


Domowa kostka rosołowa i domowa wegeta

DOMOWA KOSTKA ROSOŁOWA


litr esencjonalnego rosołu, bulionu warzywnego lub grzybowego

Na rozgrzaną głęboką patelnię wlać 2-3 łyżki wazowe rosołu i odparować na średnim ogniu tak, aby na patelni zostało 1/4 płynu. Zlać go do osobnego naczynia, aby wystygł. Powtarzać tę operację aż do odparowania całego rosołu. Esencję po ochłodzeniu wlać do pojemnika albo woreczków na lód i trzymać w zamrażarce. Tak przygotowane kostki najlepiej zużyć w ciągu dwóch miesięcy.


DOMOWA WEGETA


125 g suszonej włoszczyzny • 1,5 łyżki kurkumy • 1 łyżka granulowanego czosnku • 2,5 łyżki soli • 1 łyżka słodkiej papryki

Grubsze przyprawy można zemleć w młynku. Połączyć wszystkie składniki w szczelnym słoiku i dokładnie wymieszać.



Marta Kawalec
Idziemy nr 44 (321), 30 października 2011 r.
fot. Marta Kawalec

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter