16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Postne menu

Ocena: 0
472

Śledź z ziemniakami, pulpety rybne, żur postny, zalewajka czy rosół grzybowy to potrawy, które były kiedyś powszechnie spożywane w Wielkim Poście, szczególnie przez mieszkańców polskich wsi.

Zainspirowała się nimi warszawska klubo-restauracja Docelowo, która od Środy Popielcowej wprowadziła specjalne menu wielkopostne. Proste potrawy cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. – Układając menu, czerpałam inspiracje ze swojego życia. Niektóre smaki zapamiętałam z dzieciństwa, o wiele rzeczy pytałam moją babcię i prababcię. Dziś te tradycje kulinarne nie są już praktykowane – wyjaśnia Agnieszka Litwin, szefowa kuchni w Docelowie. Jej babcia w każdy piątek Wielkiego Postu gotowała dziadkowi rosół grzybowy, czyli po prostu wywar z włoszczyzny i grzybów. W jej rodzinnych stronach jadało się także barszcz czerwony z białą fasolą.

Potrawy zamieszczone w menu wywodzą się z kuchni staropolskiej. W tych czasach w okresie przedwiośnia wykorzystywano produkty, które były w stanie przetrwać w spiżarniach przez całą zimę. – Nie było świeżych owoców i warzyw, bo kiedyś nie można było ich wyhodować w szklarniach. Pozostawała tylko kapusta kiszona. Bardzo tanie i łatwo dostępne były także śledzie. Pamiętam z opowieści, że ludzie trzymali beczki ze śledziami w domach – mówi Agnieszka Litwin. Dawniej jadano śledzie tylko z cebulą, lecz w Docelowie można spróbować bardziej współczesnej wersji: z sosem śmietanowym i jabłkiem.

Jeszcze w ubiegłym wieku w niektórych regionach Polski przez cały Wielki Post wykluczano z jadłospisu nie tylko mięso, ale także wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego: masło, mleko, ser i jajka. – Babcia mojego męża opowiadała, że na początku postu szorowano w domach wszystkie garnki, żeby nie pozostawały na nich resztki tłuszczu zwierzęcego – wspomina szefowa kuchni. – Tradycja jedzenia jajek na Wielkanoc wynika także stąd, że trzeba było wykorzystać ich zapasy, które nagromadziły się przez 40 dni. Aby zużyć nadmiar nabiału, robiono serniki, paschy i baby z dużą ilością masła – dodaje.

 

ROSÓŁ GRZYBOWY

Składniki: 80 g suszonych podgrzybków lub borowików, kilka małych gałązek świeżego tymianku, ½ główki czosnku, 200 g marchwi, 100 g selera, 150 g pora, 100 g korzenia pietruszki, 1 pęczek natki pietruszki, 300 g cebuli, 50 g masła lub oliwy, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz

Sposób przygotowania: Grzyby namoczyć w wodzie, obraną włoszczyznę włożyć do garnka i zalać ok. 2,5 l zimnej wody, doprawić solą i pieprzem, dodać liść laurowy i ziele angielskie, gotować do miękkości, następnie usunąć warzywa, dodać czosnek, tymianek oraz przypaloną cebulę. Namoczone grzyby odcedzić (wodę wlać do wywaru), podsmażyć na maśle i wrzucić do garnka z zupą. Całość gotować ok. 1 godziny. Zupę najlepiej przygotować dzień przed planowanym podaniem, grzyby przez noc będą uwalniały swój aromat.

 

Idziemy nr 12 (598), 19 marca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter