29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Piróg biłgorajski

Ocena: 0
3163
Wyglądem przypomina pasztet, występuje w wersji okrągłej i prostokątnej, kolorze słomkowym czy brunatnym, ma stałą, ale kruchą konsystencję. To danie, które przez lata znali jedynie mieszkańcy niewielkiego obszaru wokół Biłgoraja oraz garstka wtajemniczonych smakoszy w Lublinie. Pieróg ten oczarował jednak Europejczyków, bo już od 7 lat figuruje na liście produktów regionalnych, gdzie jego prawdziwa natura została dobrze opisana.

– To placek, którego podstawowym składnikiem jest kasza gryczana. Poza tym dodaje się tarte ziemniaki, jajka, grzyby i ser – mówi Janina Połajska z Biłgoraja. – Taki pieróg robiła bardzo często moja babcia w wiejskim piecu i mówiła na to „reczany”. Poradziłam się kiedyś sąsiadki i sama go upiekłam, bo nie jest to bardzo skomplikowane, tylko dość pracochłonne. To znakomita potrawa i na ciepło, i na zimno, najlepiej smakuje z mlekiem, a do tego piękny zapach kaszy gryczanej czuć w całym domu.

– To arcydzieło kuchni regionalnej – mówią o nim smakosze. Przeżywa właśnie swój renesans, chociaż stracił rangę świątecznego rarytasu. Jak pisała niegdyś w pracy konkursowej uczennica liceum w Biłgoraju Agata Sarzyńska – ten świąteczny wypiek z gryczanej kaszy towarzyszył człowiekowi od urodzenia aż do śmierci. Rozkoszowano się jego smakiem na chrzcinach, ucztach weselnych, biesiadach świątecznych i okolicznościowych – jak wejście do nowego domu – oraz na uczcie pogrzebowej. Wypiekano go na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Mniemano, że święta bez tej wspaniałości to żadne święta. Obdarowywano nim kolędników i obdzielano żebraków.

Dziś stał się powszechnym wypiekiem piekarni, z których trafi a na sklepowe półki. Kupują go całe rzesze klientów. Kto raz spróbował biłgorajskiego pieroga, ten w przyszłości bez namysłu będzie go wybierał spośród innych, bo dobry towar sam się chwali.

Składniki: 3 szklanki mąki, 1 kostka masła, 20 g drożdży, szczypta proszku do pieczenia, 1 łyżeczka cukru, 700 g ziemniaków, 500 g kaszy gryczanej, 350 g sera twarogowego, 1 szklanka śmietany, 5 jaj, 1 łyżka smalcu, sól, pieprz, trochę kurek.

Sposób wykonania:

Farsz: ziemniaki ugotować, odlać wodę, zostawić jej trochę na dnie. Utłuc, wsypać kaszę gryczaną, dodać smalec, pozostawić na małym ogniu pod przykryciem aż kasza napęcznieje i zmięknie. Dodać pokruszony ser, przyprawić solą i pieprzem ziołowym, wymieszać. Dodać śmietanę i jajka, wymieszać.

Ciasto: drożdże rozkruszyć w miseczce, dodać proszek do pieczenia, szczyptę soli, odrobinę cukru, śmietanę, dokładnie wymieszać. Mąkę wysypać na stolnicę, dodać masło, przesiekać je z mąką, dodać śmietanę z drożdżami. Wyrobić gładkie ciasto podzielić je na pół, jedną częścią wyłożyć dno i boki wysmarowanej masłem formy. Wyłożyć nadzienie na ciasto, przykryć drugim płatem ciasta, posmarować jajkiem i wstawić do pieca na 1 godzinę i40 minut.

Sos: cebulę posiekać, zrumienić na maśle, wrzucić posiekane kurki. Dodać około łyżeczki mąki, wlać trochę bulionu, dodać 30% śmietankę, chwilę pogotować, aby śmietanka zagęściła się, po czym wlać trochę białego wytrawnego wina. Doprawić solą i pieprzem. Upieczony piróg podawać z sosem z kurek lub z gęstą kwaśną śmietaną.

Marta Kawalec
Idziemy nr 41 (370), 7 października 2012 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter