28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierogowe historie

Ocena: 0
2155

Domowe pierogi to jedna z moich ulubionych potraw. Niestety, nie mam okazji jadać ich często – zwykle tylko raz w roku, na Boże Narodzenie, kiedy moja babcia przygotowuje spore ich zapasy.

fot. Hanna Michniewicz / Idziemy

Domowe pierogi to jedna z moich ulubionych potraw. Niestety, nie mam okazji jadać ich często – zwykle tylko raz w roku, na Boże Narodzenie, kiedy moja babcia przygotowuje spore ich zapasy.

Kilka razy próbowałam sama robić pierogi, ale zwykle kończyło się to porażką: ciasto nie chciało się wałkować ani sklejać, a farsz wypływał w czasie gotowania. Ostatni raz udało mi się zrobić pierogi ponad dwa lata temu – byłam wtedy w zaawansowanej ciąży i trochę się nudziłam sama w domu. Akurat zabrakło mi mąki pszennej, więc postanowiłam dodać trochę ziemniaczanej – i to był strzał w dziesiątkę, bo ciasto wałkowało się lepiej niż kiedykolwiek. Zrobiłam więc kilkadziesiąt pierogów ze szpinakiem i serem. Miałam dobrą intuicję, bo tego samego wieczora zaczął się poród i pojechałam do szpitala, a dzięki pierogom mój mąż przynajmniej przez parę dni nie musiał się martwić o obiad.

Wydawało mi się, że już nigdy nie będę miała tyle czasu, żeby poświęcić go na robienie pierogów. A jednak ostatnio zmotywował mnie do tego podarunek od teściów: koszyczek własnoręcznie zebranych jagód prosto z lasu. Część zjedliśmy na surowo jako dodatek do płatków owsianych i jogurtu, a resztę wykorzystałam do pierogów.

Podstawowy przepis na ciasto pierogowe jest prosty: zawiera tylko mąkę i wodę. Najlepiej użyć gorącej wody – trzeba tylko uważać, żeby nie poparzyć sobie rąk przy zagniataniu. Niektórzy dodają do ciasta jajko, inni olej lub masło.

Po rozwałkowaniu ciasta warto starać się wykrawać kółka (za pomocą odwróconej szklanki o wąskich wrębach) jak najbliżej siebie, by pozostało jak najmniej okrawków. Ciasto rozwałkowane po raz drugi nie jest już tak elastyczne i trudniej je skleić. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy posypujemy stolnicę i wałek mąką. Ja zastosowałam inny sposób: nie używałam mąki, tylko posmarowałam stolnicę i wałek cienką warstwą oleju – dzięki temu ciasto nie kleiło się ani nie było zbyt twarde.

Są różne metody doprawiania jagód: można je wymieszać z mąką ziemniaczaną (by wchłonęła sok z owoców) lub dosłodzić cukrem (co z kolei może powodować zwiększone wydzielanie soku). Ja zdecydowałam się nie dodawać nic do jagód, a po ugotowaniu polałam pierogi jogurtem kokosowym i posypałam ksylitolem.

PIEROGI Z JAGODAMI

Składniki: Ciasto: 2 szkl. mąki pszennej lub orkiszowej n 2 łyżki mąki ziemniaczanej n 2 łyżki oleju, 300 ml gorącej wody n ½ łyżeczki soli

Farsz: 300 g jagód n 1 łyżka n mąki ziemniaczanej

Sposób przygotowania: Jagody dokładnie opłukać wodą, wymieszać z mąką ziemniaczaną. Wymieszać ze sobą obie mąki i sól. Powoli wlewać gorącą wodę, energicznie mieszając. Wlać olej i zagniatać przez kilka minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Odrywać części ciasta, a resztę przechowywać w misce pod przykryciem. Każdy kawałek rozwałkować i wykrawać kółka za pomocą szklanki lub kieliszka o ostrych krawędziach. Na środek każdego kółka kłaść łyżeczkę jagód i dokładnie zlepiać brzegi. Gotować ok. 3 minut w osolonej wodzie. Podawać ze śmietaną lub jogurtem i cukrem lub ksylitolem.

 

Idziemy nr 29 (718), 21 lipiec 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter