28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Piękna i cesarz

Ocena: 0
885

Stare odmiany jabłek to smaki naszego dzieciństwa, niestety trudno je znaleźć dziś w warzywniakach

fot. pixabay.com/CC0

Która odmiana jabłek jest najlepsza? W supermarketach najczęściej można spotkać Szampion, Jonagold, Galę czy Lobo. To w większości krzyżówki innych odmian, które dobrze znoszą długotrwałe przechowywanie. Są słodkie i soczyste, jednak smakują zupełnie inaczej niż jabłka ze starych polskich sadów.

– Stare odmiany jabłek to smaki naszego dzieciństwa. U babci mojej żony w ogrodzie rosły Kosztele, Kronselskie. Trudno je znaleźć dziś w warzywniakach. Teraz w sklepach królują jabłka słodkie, soczyste, o ładnym kształcie i kolorze – mówi Przemysław Gontarz, twórca marki soków jabłkowych jednoodmianowych. W ofercie ma m.in. sok z Melby, Cesarza Wilhelma, Pięknej z Herrnhut, Renety Landsberskiej czy Antonówki Półtorafuntowej. O swojej pasji opowiadał podczas Święta Wsi „Plony” w Warszawie.

– Współcześnie wiele starych sadów jest karczowanych i przeznaczanych na inne uprawy. My szukamy takich sadów, głównie na Dolnym Śląsku, i namawiamy gospodarzy, żeby je nam udostępnili. Jeden z gospodarzy dostarczał kiedyś jabłka do przetwórni produkującej tanie wina. Gdy przetwórnia upadła, nie miał co zrobić z jabłkami. Dziwił się, że chcemy je zbierać – opowiada Przemysław Gontarz.

Wszystkie owoce zrywa ręcznie wraz z kilkoma współpracownikami. To ciężka praca, bo drzewa często są półdzikie, dawno nieprzycinane. Samo rozpoznawanie odmian to też niełatwe zadanie, dlatego pomagają w tym eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Nawet jabłka tej samej odmiany mogą się trochę różnić w zależności od regionu, rodzaju gleby, warunków klimatycznych – wyjaśnia Przemysław Gontarz.

Stare odmiany jabłek mają też bardzo ciekawe historie. Na przykład nazwa odmiany Melba pochodzi od deseru, który powstał na cześć australijskiej śpiewaczki Nellie Melby. Deser składał się z lodów, bitej śmietany i owoców, a jabłka tej odmiany również mają w sobie niezwykłą nutę słodyczy. Z kolei jabłoń Cesarz Wilhelm została tak nazwana na cześć cesarza Niemiec i króla Prus Wilhelma I Hohenzollerna. Jabłka te zostały przysłane władcy z prośbą o zgodę na nadanie jego imienia. Zasmakowały mu tak bardzo, że kazał je posadzić w królewskim ogrodzie.

CIASTO JOGURTOWE Z JABŁKAMI

Składniki: 1 kubek jogurtu naturalnego (ok. 200 g) | 3 kubki (po jogurcie) mąki | 1 kubek cukru | 1 kubek oleju | 3 jajka | 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
                  2 łyżki soku z cytryny

Na wierzch: 3 jabłka (renety lub antonówki) | 3 łyżki cukru | cynamon

Sposób przygotowania: Jogurt przełożyć do dużej miski, kubek po jogurcie umyć i odmierzać nim pozostałe składniki. Wszystko wymieszać łyżką, nie miksować. Przełożyć do małej tortownicy lub keksówki. Piec ok. 40 minut w temperaturze 180 stopni. Jabłka obrać, zetrzeć na tarce i dusić na małym ogniu z dodatkiem wody
przez 5-10 minut, wymieszać z cukrem i cynamonem. Przed podaniem na upieczone ciasto nałożyć jabłka.

Idziemy nr 40 (729), 6 października 2019

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter